Czy w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż papierów wartościowych dokonana za pośrednictwem (...)

Czy w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż papierów wartościowych dokonana za pośrednictwem domu maklerskiego podlegać będzie zwolnieniu na podstawie art. 9 ust. 9 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych

Zakład ... nabył umową z dnia 8 marca 2006r. od osoby fizycznej akcje spółki ... S.A. z siedzibą w ... (zgodnie z załączoną kopią). W § 4 pkt 1-7 przedmiotowej umowy przedstawiony został sposób jej wykonania, z którego wynika, iż Dom Maklerski jest zobowiązany do przeniesienia własności przedmiotu umowy. Domowi Maklerskiemu, zgodnie z procedurami, zlecono 'polecenie przelewu papierów wartościowych' jak również wystawienie zaświadczenia depozytowego potwierdzającego przejście własności akcji na stronę kupującego.

Pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż papierów wartościowych dokonana za pośrednictwem domu maklerskiego podlegać będzie zwolnieniu na podstawie art. 9 ust. 9 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych?

Porady prawne

Stanowisko w sprawie:

Zgodnie ze stanowiskiem strony sposób dokonania czynności zakupu akcji jednoznacznie potwierdza pośrednictwo Domu Maklerskiego, co zwalnia strony umowy z zapłaty podatku z tytułu dokonania transakcji.

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 9 pkt. 9 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.) zwalnia się od podatku - sprzedaż papierów wartościowych domom maklerskim i bankom prowadzącym działalność maklerską oraz sprzedaż papierów wartościowych dokonywaną za pośrednictwem domów maklerskich lub banków prowadzących działalność maklerską.

Wobec powyższego zawarta transakcja zakupu akcji dokonana za pośrednictwem Domu Maklerskiego zwolniona jest z podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym Naczelnik postanowił jak w sentencji.

POUCZENIE

Interpretacja wydana została w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i w oparciu o stan prawny obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie zawierające interpretację na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.


Referencje PB4/4307-4/06, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika