Podatnik zwrócił się z zapytaniem:Czy przekazanie na rzecz syna w drodze darowizny prowadzonego przedsiębiorstwa (...)

Podatnik zwrócił się z zapytaniem:

  1. Czy przekazanie na rzecz syna w drodze darowizny prowadzonego przedsiębiorstwa może być zwolnione od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn?
  2. Czy ww darowizna podlegała będzie podatkowi VAT ?
    Jednocześnie podatnik wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu środkami transportu, a w skład majątku firmy wchodzą rzeczy ruchome w postaci samochodów ciężarowych (środki trwałe) oraz towarów handlowych - maszyn i ciągników rolniczych, a powyższe przekazanie obejmować będzie również należności i zobowiązania, a także nazwę firmy, księgi oraz dokumenty związane z prowadzeniem działalności.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:


  1. Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997r. Nr 16, poz. 89 ze zm.) - zwalnia się od podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia darowizny. Niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku. Wyjątek stanowi sytuacja dotycząca niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych, wówczas podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez obdarowanego.
    Pojęcie 'zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy' winno być rozumiane szeroko tj. jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych (urządzenia, produkty, materiały).
  2. Darowizna towarów nie wymienionych w art. 2 ust. 3 pkt 2 w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) jest czynnością zrównaną ze sprzedażą i podlega opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 4 ww ustawy.
    Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przepisów tej ustawy nie stosuje się do sprzedaży przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Pojęcie znaczenia przedsiębiorstwa zawiera art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zgodnie, z którym obejmuje ono w szczególności:
    1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
    2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
    3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
    4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
    5. koncesje, licencje i zezwolenia,
    6. patenty i inne prawa własności przemysłowej,
    7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
    8. tajemnice przedsiębiorstwa,
    9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Zatem za sprzedaż przedsiębiorstwa, nie będzie można uznać darowizny, której przedmiotem jest wyłącznie określona grupa towarów, natomiast darowizna zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej obejmującego wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle wyżej cytowanej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika