Czy umowa dzierżawy podlega obowiązkowi w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Czy umowa dzierżawy podlega obowiązkowi w podatku od czynności cywilnoprawnych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29 siepnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 11.01.2006r. wniosku w zakresie braku obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawych z tytułu zawartej umowy dzierżawy.

Podatnicy w dniu 11.01.2006r. zwrócili się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14 a § Ordynacji podatkowej dotyczącej umowy dzierżawy osobom trzecim działki gruntu.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają następujące czynności cywilnoprawne: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki, umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, umowy dożywocia oraz ustanowienie odpłatnej renty, umowy o dział spadku oraz o zniesienie współwłasności w części dotyczącej spłat lub dopłat, umowy majątkowe małżeńskie, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego, umowy spółki.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy podlegają również zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4 tej ustawy.

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje również w przypadku orzeczeń sądów, w tym również polubownych oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem, zatem umowa dzierżawy - jako czynność nie wymieniona w art. 1 cyt. ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia; interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika