Według jakiego kursu należy dokonać przeliczenia kwot z Euro na złote ? według kursu średniego (...)

Według jakiego kursu należy dokonać przeliczenia kwot z Euro na złote ? według kursu średniego NBP, czy też według kursu kupna dewiz w banku, w którym firma posiada rachunek?

Jak wynika z zapytania podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy-nabycia towaru na podstawie rachunku otrzymanego z firmy niemieckiej, w którym zapłata wystawiona jest Euro?

Sposób przeliczenia kwot w walucie obcej na złote reguluje § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97, poz. 970 ). Zgodnie z § 37 ust. 1 w/w rozporządzenia przeliczenie odbywa się wg wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury - jeżeli faktura ta jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.

Porady prawne

Natomiast, jeżeli na dzień wystawienia faktury lub powstania obowiązku podatkowego bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, wówczas do przeliczenia należy zastosować kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony ( § 37 ust. 2 cyt. rozporządzenia ).

Zasady powyższe stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie bądź dostawę towarów.

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest błędne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika