Czy podlegają opodatkowaniu VAT opłaty z tytułu oddania gruntów Skarbu Państwa w wieczyste użytkowanie (...)

Czy podlegają opodatkowaniu VAT opłaty z tytułu oddania gruntów Skarbu Państwa w wieczyste użytkowanie na podstawie decyzji wojewody lub kierownika urzędu rejonowego?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1, ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 2.08.2006 r. znak FK.III.0715-56/6 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Porady prawne

W dniu 7.08.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik pobiera opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. W chwili obecnej 99% przypisów należności z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste gruntu Skarbu Państwa realizowanych jest na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez Kierownika Urzędu Rejonowego bądź Wojewodę. To dla jednostki samorządu terytorialnego jest wciąż źródło dochodu, wynikające z tej pierwszej decyzji, natomiast obrót tym 'prawem niematerialnym', który odbywa się poprzez dalsze zbywanie tego prawa pomiędzy innymi podmiotami bądź osobami fizycznymi odbywa się w formie umowy cywilnoprawnej czyli aktu notarialnego. Podatnik nie jest wówczas stroną umowy i nadal dochodzi swoich należności z tej pierwszej decyzji administracyjnej wydanej np. w 1998 r. Wnioskodawca w swoim piśmie podkreśla, iż do kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług instytucji użytkowania wieczystego, uwzględnia stanowisko Ministra Finansów z dnia 3.03.2005 r. znak PPI-811-1893/2004/EF/BM6-16240, w którym to wyjaśnia, iż oddanie nieruchomości gruntowych w wieczyste użytkowanie następuje na drodze umowy zawieranej w formie aktu notarialnego pomiędzy gminą (lub Skarbem Państwa) a użytkownikiem wieczystym. Jednostka samorządu terytorialnego (lub Skarb Państwa) oddając grunt w użytkowanie wieczyste występuje jako strona umowy cywilnoprawnej, co w świetle przepisów art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług oznacza, że działają jako podatnicy VAT. Tym samym oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest w świetle przepisów ustawy o VAT czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pytanie Wnioskodawcy brzmi, czy pomimo tego, iż nie jest stroną w umowach cywilnoprawnych przy kolejnym zbywaniu prawa dysponowania gruntem do 99 lat, winien opodatkować podatkiem VAT opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu Skarbu Państwa.

Zdaniem Podatnika Starostwo Powiatowe w ramach zadań zleconych pobiera opłaty z tytułu oddania na podstawie decyzji Wojewody lub Kierownika Urzędu Rejonowego w użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, które nie powinny być opodatkowane, gdyż oddanie nieruchomości w wieczyste użytkowanie nastąpiło na mocy decyzji administracyjnej i nie podlega przepisom ustawy z dnia 11.03.2004 r. o VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska przedstawionego przez Stronę.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemajacej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy, nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wymienionych w tym przepisie. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towaru uznać należy, że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do art. 15 ust. 6 ww. ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zaś zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych. Powołane przepisy oznaczają, iż organ władzy (lub urząd obsługujący ten organ) jest uznany za podatnika VAT w zakresie jakichkolwiek czynności, do realizacji których został powołany, na podstawie nałożonych na niego odrębnych przepisów prawa, jeżeli czynności te wykonuje w drodze umów cywilnoprawnych.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż oddanie przez Starostwo Powiatowe w użytkowanie wieczyste gruntu Skarbu Państwa potwierdzone zostało decyzją administracyjną wydaną przez wojewodę lub kierownika urzędu rejonowego. Wydając decyzje administracyjne stwierdzające oddanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste, właściwe organy wykonują zatem władztwo publiczne wynikające z pełnionej przez niego funkcji, co na mocy przepisu art. 15 ust. 6 ustawy o VAT wyklucza go z kręgu podatników podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania ww. czynności.

Opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu ustanowione w drodze decyzji nie podlegają ustawie o VAT także wtedy, gdy tak ustanowiony wieczysty użytkownik zbył to prawo innemu podmiotowi w drodze czynności cywilnoprawnej.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy, że w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie przepis art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika