Czy będąc opodatkowanym w formie kary podatkowej, w przypadku nabycia samochodu ciężarowego, można (...)

Czy będąc opodatkowanym w formie kary podatkowej, w przypadku nabycia samochodu ciężarowego, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na zakup paliwa do napędu tegoż samochodu oraz dokonać odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia przedmiotowego pojazdu?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim na pisemne zapytanie z dnia 02.11.2004 r., udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług kominiarskich, opodatkowaną na zasadach karty podatkowej. Podatnik zapytuje, czy w związku z nabyciem samochodu ciężarowego SEAT Terra z Niemiec, może wliczać w koszty uzyskania przychodu zakup paliwa do napędu tegoż samochodu oraz dokonać odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia przedmiotowego pojazdu?

Porady prawne

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż ma prawo zaliczyć do kosztów poniesione wydatki związane z eksploatacja zakupionego pojazdu tj. wydatków związanych z dokonaniem zakupów paliw silnikowych do przedmiotowego samochodu oraz odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko wnioskującego w zakresie podatku dochodowego jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Zastosowanie powołanej normy skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Wysokość miesięcznej stawki karty podatkowej ustalana jest na podstawie tabeli stanowiącej załącznik do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Dla tej formy opodatkowania nie ustala się dochodu, dlatego też nie ma możliwości dokonywania odliczeń kosztów i wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podatek dochodowy w formie karty podatkowej wynikający z decyzji, podatnik może obniżyć jedynie o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Kwota składki na powszechne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia, o którą pomniejsza się kartę podatkową, w roku 2004 nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki, określonej w odrębnych przepisach.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika