Jakie dokumenty należy posiadać, aby skorzystać z odliczenia na budowę budynku mieszkalnego dla dziecka (...)

Jakie dokumenty należy posiadać, aby skorzystać z odliczenia na budowę budynku mieszkalnego dla dziecka specjalnej troski?

Obowiązujące w 2004 r. przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) nie przewidują możliwości odliczania wydatków na budowę budynku mieszkalnego.

Jedynie podatnikom, którzy do 2001 r. włącznie, nabyli prawo do odliczania wydatków na budowę budynku mieszkalnego i po dniu 1.01.2002 r. ponieśli dalsze wydatki na kontynuację tej inwestycji, przysługuje prawo do odliczania tych wydatków na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. (art. 3 ust. 2 i art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.).

Porady prawne

W myśl art. 26 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje możliwość skorzystania z odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych przez osoby niepełnosprawne lub osoby, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Odliczenie to dotyczy m.in. wymienionych w art. 26 ust. 7a pkt 1, wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. O tym czy poniesiony wydatek stanowi tylko modernizację lokalu lub budynku mieszkalnego czy jest podyktowany celami rehabilitacyjnymi decydują potrzeby osoby niepełnosprawnej wynikające z jej niepełnosprawności. Wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 26 ust. 7c ww. ustawy). W przypadku gdy odliczania wydatków na cele rehabilitacyjne dokonują osoby posiadające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, odliczenie stosuje się jeżeli przychody osoby niepełnosprawnej w roku podatkowym nie przekraczają kwoty 9.120 zł (art. 26 ust. 7e ustawy).

Ulga na budowę budynku mieszkalnego zatem nie przysługuje.

Po spełnieniu ww. warunków można natomiast skorzystać z odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne i związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych niepełnosprawnego dziecka.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika