Czy podatnik będzie mógł przeznaczyć oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej na zakup działki (...)

Czy podatnik będzie mógł przeznaczyć oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej na zakup działki budowlanej, aby zachować prawo do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej oraz czy warunkiem zachowania ulgi jest konieczność wybudowania domu mieszkalnego?

Stan faktyczny

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 16 listopada 2001 roku podatnik zawarł z Bankiem Śląskim S.A. prowadzącym Kasę Mieszkaniową umowę o kredyt kontraktowy. Zgodnie z warunkami umowy okres oszczędzania wynosi 36 miesięcy i trwa od dnia 16 listopada 2001 roku do dnia 15 listopada 2004 roku. Następnie aneksem do umowy zawartym dniu 28 grudnia 2001 roku okres oszczędzania wynoszący 36 miesięcy uległ przedłużeniu o 2 miesiące, to jest od 16 listopada 2001 roku do 25 stycznia 2005 roku. Po zakończeniu okresu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej wycofane oszczędności podatnik zamierza wydatkować na zakup działki budowlanej o powierzchni 768 m2, która została zakwalifikowana jako teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i letniskowej.

Porady prawne

Podatnik stoi na stanowisku, że oszczędności z kasy mieszkaniowej łącznie z kredytem może przeznaczyć na zakup ww. działki, pomimo że działka ma powierzchnię 768 m2, a warunki ustalone na tym terenie określają minimalną powierzchnię nowo wyznaczonej działki 900 m 2. Ponadto zdaniem podatnika ustawa o warunkach oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej nie określa obowiązku w określonym przedziale czasu wybudowania domu mieszkalnego na zakupionej działce budowlanej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową - do przechowania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, z zastrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

Celami mieszkaniowymi, o których mowa powyżej, są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:
1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Jeżeli cała kwota wycofana po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania przeznaczona zostanie (w terminie do końca roku, w którym nastąpi wycofanie środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w kasie mieszkaniowej) na cele wyżej wymienione - zachowane zostanie prawo do dokonanych odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej na podstawie zawartej umowy o kredyt kontraktowy.

W związku z powyższym oszczędności zgromadzone w Kasie Mieszkaniowej podatnik może przeznaczyć na ww. cele systematycznego oszczędzania, a zatem także na zakup działki budowlanej. Skoro w przytoczonych przepisach ustawy nie zostały unormowane kwestie dotyczące powierzchni zakupionej działki budowlanej oraz terminu zabudowy działki budynkiem mieszkalnym, postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika