Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik będący prezesem Wspólnoty Mieszkaniowej pełni (...)

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik będący prezesem Wspólnoty Mieszkaniowej pełni swą funkcję społecznie, co oznacza, iż nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia. Uchwałą Wspólnoty przyznano podatnikowi ryczałt za rozmowy telefoniczne, prowadzone z prywatnego telefonu do celów służbowych związanych z pełnioną funkcją, gdyż organizacja ta nie posiada własnych telefonów.

Zgodnie z art. 21 ust. l pkt. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymane przez osoby wykonujące czynność związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280,00 zł. Za pełnienie obowiązków obywatelskich i społecznych uważa się działalność posłów i senatorów, radnych i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego, składów komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, składów inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej i inspekcji wojewódzkich komisarzy, powołanych do przeprowadzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, sędziów Trybunału Stanu, ławników powszechnych.

Porady prawne

Przedstawione powyżej uregulowanie prawne oznacza, iż prezesowi zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej uzyskującemu ryczałt w postaci zwrotu kosztów za rachunki telefoniczne nie przysługuje prawo do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie wyżej powołanego przepisu. Podstawą pełnienia obowiązków przez członków w/w organizacji jest ich wybór.

Członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie łączy ze wspólnotą mieszkaniową ani stosunek pracy, ani umowa zlecenie (lub inna umowa cywilnoprawna), nie pełnią oni także obowiązków społecznych lub obywatelskich. Przychody otrzymywane przez członków zarządu nie są również przychodami, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) tj. przychodami członków zarządu osób prawnych, gdyż wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej.

Mając powyższe na uwadze otrzymywane przez członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej wynagrodzenia, jak również inne świadczenia, stanowią przychody 'z innych źródeł?, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl, którego za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Tym samym przyznany 'ryczałtowy? zwrot kosztów m.in. za rozmowy telefoniczne, stanowić będzie dla prezesa zarządu wspólnoty przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wspólnota mieszkaniowa od wypłacanych świadczeń na rzecz członków zarządu nie jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Natomiast ma obowiązek sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT- 8C) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - zgodnie z art. 42a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik natomiast, przychody wykazane w PIT-8C, winien wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym wraz z innymi przychodami i dochodami uzyskanymi w roku podatkowym, jako przychody z innych źródeł.

Z kolei w myśl art. 40 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 34 i 35 ustawy, jeżeli osiągają inne dochody, od których płatnicy nie mają obowiązku poboru zaliczek na podatek, obowiązani są wpłacić zaliczki na podatek należny od tych dochodów według zasad określonych w art. 44 ust. 3a ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika