Spółka z o.o. wystąpiła z zapytaniem w zakresie skutków podatkowych w przypadku rozwiązanych rezerw (...)

Spółka z o.o. wystąpiła z zapytaniem w zakresie skutków podatkowych w przypadku rozwiązanych rezerw na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów rezerw innych niż wymienione w pkt 26, jeżeli obowiązek ich tworzenia w ciężar kosztów nie wynika z innych ustaw; nie są jednak kosztem uzyskania przychodów rezerwy utworzone zgodnie z ustawą o rachunkowości inne niż wymienione w niniejszej ustawie jako taki koszt. Art. 12 ust. 1 pkt 5a stanowi, że przychodem jest równowartość rozwiązanych lub zmniejszonych rezerw,o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 27, zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów.

Porady prawne

Biorąc, zatem pod uwagę przedstawiony w piśmie Podatnika stan faktyczny tzn. wniesienie wkładu niepieniężnego w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za udziały, w skład, której to części wchodziła między innymi rezerwa na przyszłe zobowiązania, w tym z tytułu świadczeń pracowniczych a także fakt, że przedmiotowa rezerwa nie została uprzednio zaliczona w ciężar kosztów uzyskania przychodu ani u wnoszącego wkład ani u podatnika, rezerwa utworzona na przedmiotowe świadczenia nie będzie przychodem podatkowym w dacie jej rozwiązania, gdyż nie wpłynęła na podstawę opodatkowania w momencie jej utworzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika