Czy wypłacone podatnikowi odszkodowanie za utracony zarobek z powodu stawiennictwa się świadka na (...)

Czy wypłacone podatnikowi odszkodowanie za utracony zarobek z powodu stawiennictwa się świadka na wezwanie sądu podlega opodatkowaniu?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż osobom wezwanym do sądu na świadka w oparciu o przedstawione zaświadczenie o zarobkach z zakładu pracy wypłacane jest odszkodowanie za utracony zarobek. Wnioskodawca wskazał iż, należność wypłacaną zgodnie z art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu podatkowym (Dz. U. Nr 49, poz. 445 ze zm.) należy traktować jako odszkodowanie, które korzysta ze zwolnienia przedmiotowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm).

Porady prawne

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:
a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.
Wypłacane świadkom na podstawie art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu podatkowym (Dz. U. Nr 49, poz. 445 ze zm.) odszkodowanie za zarobek utracony z powodu stawiennictwa świadka na wezwanie organu, nie zostało wymienione w katalogu odszkodowań wyłączonych ze zwolnienia przepisami art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a-g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zasady jego ustalania określa § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 maja 2000 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości należności świadków i stron w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr 65, poz. 774).
Zatem przyjąć należy, że przychód ten korzysta w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym.
W świetle powyższego stanowisko zajęte we wniosku jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika