- dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w (...)

- dotyczy zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie sposobu sporządzania informacji PIT-11 za 2005 rok.

Pismem z dnia 04.04.2006r. Fundacja złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Fundacja w latach 1999-2004 nienależnie wypłaciła pracownikom premie bilansowe. W związku z tym w miesiącach czerwiec i sierpień 2005r. pracownicy dokonali ich zwrotu w kwotach brutto (łącznie z podatkiem dochodowym i składkami na ubezpieczenie społeczne). Fundacja dokonała rozliczenia nienależnie pobranej zaliczki na podatek dochodowy i zwróciła pracownikom, dokonując jednocześnie korekty deklaracji PIT-4 odpowiednio za m-ce czerwiec i sierpień 2005r.

Porady prawne

W związku z powyższym Fundacja zadała pytanie: czy w zaistniałej sytuacji ma zastosowanie przepis art. 41b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i Fundacja jako płatnik powinna od dochodu pracowników osiągniętego w 2005 roku odjąć wartość dokonanego zwrotu oraz uwzględnić w informacji PIT-11?

Zdaniem Fundacji do przedstawionego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 41b w/w ustawy, zgodnie z którym płatnik, któremu zwrócono nienależnie pobrane świadczenia, odejmuje od dochodu kwotę dokonanych zwrotów.

Płatnik uważa również, że w jego sprawie może mieć zastosowanie przepis art. 26 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy i podatnicy powinni dokonać odliczenia w zeznaniu za rok 2005 kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu.

Stanowisko wnioskodawcy w kwestii zastosowania przepisu art. 41b ustawy należy uznać za prawidłowe.

Stosownie do art. 41b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, przy ustalaniu wysokości wysokości podatku (zaliczek) płatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 35 i 41 (wnioskodawca jest płatnikiem, o którym mowa w art. 31), odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką). Zatem obowiązek pomniejszenia dochodu o kwotę dokonanych zwrotów, przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczek), ciąży na płatniku.

Przepis art. 26 ust 1 pkt 5 ustawy natomiast ma zastosowanie przy ustalaniu podstawy obliczenia podatku w przypadku, gdy zwroty nienależnie pobranych świadczeń nie zostały potrącone przez płatnika. Wówczas podatnikowi w zeznaniu rocznym, w celu ustalenia podstawy obliczenia podatku, przysługuje odliczenie od dochodu, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy, m.in. kwot dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 w/w ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 1 oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru.

W informacji o wysokości dochodu (PIT-11) powinien zostać wykazany dochód oraz pobrane zaliczki na podatek ustalone zgodnie z art. 41b ustawy, czyli z uwzględnieniem kwot dokonanych zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika