Czy małżonkowie mogą nieodpłatnie użyczyć córce i zięciowi część budynku mieszkalnego w celach (...)

Czy małżonkowie mogą nieodpłatnie użyczyć córce i zięciowi część budynku mieszkalnego w celach mieszkalnych i prowadzenia działalności gospodarczej bez obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu oraz czy nie utracą wykorzystanej w przeszłości ulgi budowlanej?

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: Podatnicy są właścicielami budynku mieszkalnego. W latach 1995-2003 podatnicy skorzystali z dużej ulgi budowlanej na budowę domu mieszkalnego, ktorą zakończyli w 2003 roku. W przyszłości ich córka i zięć planują, aby część ww. budynku mieszkalnego była siedzibą ich firmy oraz miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.Przedmiotem wniosku jest zapytanie, czy małżonkowie mogą nieodpłatnie użyczyć córce i zięciowi część ww. budynku mieszkalnego w celach mieszkalnych i prowadzenia działalności gospodarczej nie tracąc jednocześnie prawa do ulgi budowlanej wykorzystanej w przeszłości.

Porady prawne

Stanowisko podatników w powyższej sprawie: Mogą użyczyć nieodpłatnie część ww. nieruchomości córce i zięciowi i nie będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu a fakt ten nie spowoduje utraty prawa do wykorzystanej w przeszłości ulgi budowlanej.

Ocena prawna stanowiska pytających z przytoczeniem przepisów prawa: Zagadnienie związane z koniecznością zwrotu ulgi podatkowej wykorzystanej w latach wcześniejszych reguluje art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509 ze zm.), zgodnie z którym przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujący przed 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Przepis art. 27a ust. 13 pkt 2 cytowanej powyżej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi: jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, między innymi na budowę budynku mieszkalnego, a następnie w całości zmienił przeznaczenie budynku mieszkalnego na użytkowy - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

W świetle tego przepisu zmiana sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego wynikająca z nieodpłatnego użyczenia jej na potrzeby członków rodziny (córki i zięcia) nie spowoduje zatem konieczności zwrotu kwot poprzednio odliczonych z tytułu ulgi mieszkaniowej związanej z budową budynku mieszkalnego.

Podatnicy nie będą też zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego z tytułu nieodpłątnego użyczenia części budynku mieszkalnego córce i zięciowi, gdyż w świetle art. 16 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym nie stanowi przychodu wartość czynszowa nieruchomości, używanej przez właściciela na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny. Mając powyższe na uwadze uznano stanowisko strony jako prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika