Czy klatki do przewozu żywca, zakupione przez Spółkę, powinny być zaliczone do kosztów uzyskania (...)

Czy klatki do przewozu żywca, zakupione przez Spółkę, powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, czy od ich wartości powinny być naliczane odpisy amortyzacyjne?

Odpowiadając na wniosek Spółki z dnia 25 marca 2004 roku w sprawie udzielenia pisemnej informacji w przedmiocie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem klatek do przewozu żywca indyczego, Naczelnik Warmińsko ? Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uprzejmie wyjaśnia:

Porady prawne

W piśmie z dnia 25 marca 2004 roku Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy wydatki na zakup klatek do przewozu żywca indyczego mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, czy też na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? jako odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości środków trwałych. Spółka w 2003 roku zakupiła klatki do przewozu żywca indyczego, które montuje się na obcych samochodach ciężarowych i przyczepach. Przewoźnik świadczy usługi przewozu wyłącznie na rzecz Spółki. W przypadku zmiany przewoźnika klatki są zwracane Spółce. Jeden komplet klatek kosztował około 6.000 zł, a okres użytkowania klatek wynosi średnio około 2 lata.

Stosownie do przepisu art. 16 a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 roku Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16 c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty,

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17 a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Z wyjaśnień Spółki wynika, że klatki do przewozu żywca indyczego zostały nabyte za 6.000,- zł (1 komplet), stanowią własność Spółki, przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok oraz są wykorzystywane przez Spółkę na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie znajduje zatem uzasadnienie stanowisko Spółki, że klatki te same w sobie są bezużyteczne, jako niekompletne i niezdatne do użytku. W świetle wyżej przytoczonych przepisów zakupione klatki do przewozu żywca indyczego spełniają wszystkie parametry środka trwałego. W związku z tym, wydatki związane z ich nabyciem są wydatkami poniesionymi na zakup środków trwałych.

A zatem zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit b ustawy z dnia 15.02.1992 r. wydatków na nabycie klatek do przewozu żywca indyczego nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, lecz na podstawie art. 15 ust. 6 tej ustawy poprzez odpisy amortyzacyjne dokonane od ich wartości.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika