Czy otrzymanie w 2004 roku przez Spółkę faktury korygującej cenę zakupionej, wprowadzonej do ewidencji (...)

Czy otrzymanie w 2004 roku przez Spółkę faktury korygującej cenę zakupionej, wprowadzonej do ewidencji środków trwałych maszyny powoduje obowiązek skorygowania odpisów amortyzacyjnych za lata 2002-2003 i złożenia korekty zeznania CIT-8 za ww. lata, przy czym nabycia dokonano od podmiotu krajowego, cenę uzgodniono w EURO, a nastepnie przeliczono na PLN po kursie dewiz obowiązującym w dniu podpisania umowy. Ponadto płatność za maszynę została rozłożona na raty, jadnakże w umowie zastrzeżono, że o wartości przedmiotu umowy lub wartości raty decyduje wartość ustalona wg kursu EURO w dniu zapłaty.

Odpowiadając na wniosek Spółki z dnia 25 maja 2004 roku, uzupełniony w dniu 15 czerwca 2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącej zmiany wartości początkowej środka trwałego oraz skorygowania odpisów amortyzacyjnych po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uprzejmie wyjaśnia:

Z pisma Spółki z dnia 25 maja 2004 roku wynika, że w 2002 roku Spółka zakupiła maszynę i wprowadziła ją do ewidencji środków trwałych, zgodnie z datą oddania do użytkowania oraz dokonywała odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawek określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych (załącznik nr 1 do ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Cena nabycia maszyny została uzgodniona w EURO, a następnie przeliczona na PLN po kursie sprzedaży dewiz obowiązującym w dniu podpisania umowy. Płatność za maszynę została rozłożona na raty, jednakże w umowie zastrzeżono, że o wartości przedmiotu umowy, bądź wartości raty decyduje wartość ustalona wg kursu EURO w dniu zapłaty. W 2004 roku po spłacie ostatniej raty Spółka otrzymała fakturę korygującą cenę maszyny. Zdaniem Spółki na podstawie art. 16g ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, należy dokonać korekty wartości poczatkowej maszyny, skorygować amortyzację za lata 2002 ? 2003 i jednocześnie skorygować zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego (CIT-8) za ww. lata. Z uzupełniającego pisma Spółki z dnia 15.06.2004 r. wynika, że zakupu maszyny dokonano od podmiotu krajowego, a zarówno faktura zakupu jak i faktura korygująca wystawione były w walucie polskiej.

Porady prawne

Stosownie do art. 16g ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych ?za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku?. Cenę nabycia, o której mowa w ust. 3, zgodnie z art. 16 g ust. 5 tej ustawy koryguje się o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Jednak do transakcji z dostawcami krajowymi, wyrażonymi w walucie polskiej, nie mają zastosowania przepisy dotyczące różnic kursowych.

W związku z tym należy zauważyć, że różnice wielkości ceny nabycia, które wynikają z wystawionej faktury korygującej VAT w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnicami kursowymi nie są. Spółka bowiem dokonała zakupu na rynku krajowym od podmiotu krajowego i dokonywała zapłaty w PLN, a nie w walucie obcej. Zasada walutowości określona przepisami art. 358 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) została zachowana.

Powstałe przy zapłacie, uzgodnionej w umowie kwoty w EURO, różnice spowodowane zmianą kursu powodują u kupującego korektę ceny nabycia składnika majątku, w przedmiotowej sprawie korektę ceny nabycia maszyny. Udokumentowana fakturą korygującą korekta ceny nabycia spowoduje zmianę wartości początkowej maszyny, a tym samym zmianę wysokości odpisów amortyzacyjnych. Podstawę do zmiany wartości początkowej maszyny stanowi faktura korygująca, w związku z czym należy ustalić nową wartość początkową maszyny i wysokość odpisów amortyzacyjnych od miesiąca, w którym otrzymano fakturę korygującą. Nie ma podstawy do korygowania wstecz naliczonych za poprzednie miesiące odpisów amortyzacyjnych. Tym samym nie zachodzi konieczność korekty z tego tytułu kosztów uzyskania przychodów i wysokości podatku wykazanego w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8) za lata 2002 i 2003.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika