Czy koszty ubezpieczenia samochodu prywatnego, wykorzystanego do prowadzonej działalności gospodarczej (...)

Czy koszty ubezpieczenia samochodu prywatnego, wykorzystanego do prowadzonej działalności gospodarczej - nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych - można rozliczyć w ustalonym limicie kilometrówki?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa z 2005 r. (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 46 i 47 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2006 r., który wpłynął do tutejszego urzędu w dniu 22.02.2007 r. o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia z dnia 28.11.2006 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 22.02.2007 r.) zwrócił się Pan z prośbą o wyjaśnienie, czy koszty ubezpieczenia samochodu prywatnego, wykorzystywanego do prowadzonej działalności gospodarczej - nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych - można rozliczyć w ustalonym limicie kilometrówki. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług marketingowych tj.: badanie rynku i opinii publicznej, doradztwo w zakresie usług reklamowych i promocyjnych itp. Dużo podróżuje Pan po Polsce w celu dotarcia do swoich klientów. W tym celu wykorzystuje Pan samochód prywatny nie wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Koszty eksploatacji tego samochodu są wpisywane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w granicach ustalonego w ewidencji przebiegu pojazdu limitu kilometrów. Do kosztów tych zalicza Pan wydatki na paliwo, części zamienne, przeglądy, zakup akcesoriów samochodowych i inne koszty eksploatacji auta. W związku z powyższym zwrócił się Pan z pytaniem cyt: ? Czy w opisanym stanie faktycznym mogę w ustalonym limicie kilometrówki rozliczyć koszty ubezpieczenia mojego samochodu??

Porady prawne

Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie stwierdził Pan, że może rozliczyć koszty ubezpieczenia samochodu w ustalonym limicie kilometrówki.

Ocena prawna stanowiska pytającego: Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 22 ust. 1 stanowią, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa warunki, których łączne spełnienie pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego (art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy).

Przepisy ww. ustawy ograniczają możliwość zaliczenia w całości do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych, które nie stanowią składnika majątku firmy. W tym przypadku w koszty uzyskania przychodów można wpisać wydatki tylko do wysokości kwoty wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu. Wynika to z treści art. 23 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy, zgodnie z którym - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Jak wynika z powyższego wydatki związane z używaniem samochodów osobowych wlicza się w koszty w ramach ww. limitu, jednak aby dany wydatek poniesiony w związku z bieżącą eksploatacją pojazdu czy też na ubezpieczenie samochodu uznać za koszt uzyskania przychodu, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy tym wydatkiem a osiągniętym przychodem, co wynika z powołanego na wstępie art. 22 ust. 1 cyt. ustawy.

A zatem stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku z dnia 28.11.2006 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 22.02.2007 r.) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku poniesionego na ubezpieczenie samochodu po uprzednim wpisaniu go do miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków, pod warunkiem, że kwota wynikająca z miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków nie przewyższy kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu jest prawidłowe.

Należy zauważyć, że limit, o którym mowa w art. 23 ust.1 pkt 46 ustawy jest wspólny dla wszystkich wydatków związanych z używaniem samochodów osobowych nie wprowadzonych do ewidencji środków trwałych. Dotyczy on również wydatków związanych z ubezpieczeniem komunikacyjnym tych pojazdów (OC, AC), które w przypadku samochodów o wartości przekraczającej 20.000 euro podlegają dodatkowemu limitowaniu. Oznacza to, że przed ujęciem wydatku na ubezpieczenie samochodu osobowego w ewidencji przebiegu pojazdu konieczne jest zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy. Ogranicza on możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych na ubezpieczenie pojazdu. Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, to wydatki poniesione na ubezpieczenie samochodu osobowego od tej części jego wartości, która przekracza równowartość 20.000 euro.

Jednocześnie nadmienia się, iż na udokumentowanie wydatków poniesionych w związku z użytkowaniem samochodu nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, niezbędne jest posiadanie oryginalnych dowodów ich poniesienia tj. faktur, rachunków oraz innych dowodów dokumentujących ich poniesienie.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika