Pani ............ jest osobą rozwiedzioną wychowującą małoletnią córkę. Od kwietnia 2005 r. żyje (...)

Pani ............ jest osobą rozwiedzioną wychowującą małoletnią córkę. Od kwietnia 2005 r. żyje w nieformalnym związku z partnerem, który swój pobyt potwierdził zameldowaniem, zarówno pani jak i jej partner uzyskują dochody za stosunku pracy.Podatniczka stoi na stanowisku, że może rozliczyć się z dochodów uzyskanych ze stosunku pracy za rok 2005, jako osoba samotnie wychowująca dziecko korzystając z preferencyjnego sposobu opodatkowania, ponieważ spełnia przesłanki zawarte w art. 6 ust. 4 i 5 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych( Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm. )

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zabrzu stwierdza

że stanowisko Pani........... przedstawione we wniosku , z dnia 09 marca 2006 r., który wpłynął dnia 10 marca 2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

W dniu 10 marca 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny :

Pani ............ jest osobą rozwiedzioną wychowującą małoletnią córkę. Od kwietnia 2005 r. żyje w nieformalnym związku z partnerem, który swój pobyt potwierdził zameldowaniem, zarówno pani jak i jej partner uzyskują dochody za stosunku pracy.

Stanowisko podatnika :

Podatniczka stoi na stanowisku, że może rozliczyć się z dochodów uzyskanych ze stosunku pracy za rok 2005, jako osoba samotnie wychowująca dziecko korzystając z preferencyjnego sposobu opodatkowania, ponieważ spełnia przesłanki zawarte w art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych( Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm. )

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa :

Przepis art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm. ), stanowi iż - od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym :
- dzieci małoletnie
- dzieci, bez względu na wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami pobierany jest zasiłek pielęgnacyjny,
- dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatku,
podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust.

8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci z uwzględnieniem art. 7 ; z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów ( przychodów ) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Sposób opodatkowania, o którym mowa powyżej nie ma zastosowania w sytuacji, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30 c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 6 ust. 8 w/w ustawy).
W myśl art. 6 ust. 5 wymienionej ustawy o podatku dochodowym za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony prawrodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad obliczenia podatku dochodowego tzn. ustalania w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy rodzica i małoletnich dzieci ( z wyjątkiem dochodów z ich pracy i stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku ), przysługuje pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek określonych w art. 6 ust. 4, 5, 8 i 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jedną z takich przesłanek jest, aby rodzic albo opiekun prawny był osobą samotnie wychowującą małoletnie dzieci.
Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że jest Pani osobą rozwiedzioną i mieszka razem z partneremw nieformalnym związku. Z pisma nie wynika, aby Pani partner był zobowiązany do zapewnienia wychowania i opieki nad Pani dzieckiem. W tym przypadku należy uznać, że jest Pani osobą samotnie wychowującą dziecko, mającą prawo do rozliczenia swoich dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
? Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spełnia Pani wymogi powołanych wyżej przepisów, zatem postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika