dotyczy sposobu opodatkowania rekompensaty wypłaconej podatnikowi w zamian za zlikwidowanie działalności (...)

dotyczy sposobu opodatkowania rekompensaty wypłaconej podatnikowi w zamian za zlikwidowanie działalności gospodarczej.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w miesiącu styczniu 2004r. zawarł Pan umowę zobowiązującą do zlikwidowania działalności gospodarczej w terminie do dnia 15.03.2004 r. W zamian spółka z którą została zawarta umowa zobowiązała się do wypłacenia rekompensaty pieniężnej z tytułu zaprzestania prowadzenia działalności. Działalność została zlikwidowana w dniu 18.02.2004 r. Rekompensata została wypłacona w II ratach: I ? w dniu 01.02.2004 r., a II ? w dniu 15.03.2004 r. W piśmie zwraca się Pan o interpretację czy powyższy przychód winien być opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej, czy jako przychód z innych źródeł oraz czy zapłata podatku winna być zrealizowana w formie zaliczek pobieranych na podatek dochodowy przez spółkę , która tę rekompensatę wypłaca. Otrzymana rekompensata nie mieści się w katalogu przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykazanych w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zmianami), a zatem uzyskany przychód będzie opodatkowany jako przychód z innych źródeł zgodnie z art. 20 ust.1 ww. ustawy.

Porady prawne

Stosownie do postanowień art. 42a ww. ustawy, osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów wymienionych w katalogu zwolnień przedmiotowych oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacja Podatkowa zaniechano poboru podatku od których nie są obowiązane pobierać zaliczek na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego - mają obowiązek sporządzić w trzech egzemplarzach, odrębnie dla każdego podatnika, informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (tzw. PIT-8C) i w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku podatkowego przekazać jeden egzemplarz podatnikowi, a drugi - urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Jak wynika z przytoczonego przepisu na spółce nie ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Wobec powyższego jeżeli osiąga Pan przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy z zasiłków pieniężnych, emerytury, renty itp. powinien Pan wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy od przychodów z rekompensaty. W myśl art. 40 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 34 i 35, jeżeli osiągają inne dochody, od których płatnicy nie mają obowiązku poboru zaliczek na podatek, są obowiązani wpłacić zaliczki na podatek należny od tych dochodów według zasad określonych w art. 44 ust. 3a.

Stosownie do dyspozycji art. 44 ust. 3a podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19 % dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru ? PIT-53.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika