Prowadzę działalność usługową ? mechanika maszyn. Czy w świetle nowych przepisów wymagane jest (...)

Prowadzę działalność usługową ? mechanika maszyn.

  1. Czy w świetle nowych przepisów wymagane jest posiadanie europejskiego NIP-u ? W przyszłości bowiem mogę świadczyć usługi dla kontrahentów zagranicznych.
  2. Czy mogę odliczyć podatek VAT za:
  • uczestnictwo w Międzynarodowym Kongresie Diagnostycznym, którego tematyka związana jest z przedmiotem mojej działalności
  • opłaty za telefon komórkowy zarejestrowany na mój zakład
  • zakup ubrań roboczych i środków higieny
  • zakup materiałów biurowych i wydawnictw specjalistycznych
  • zakup samochodu na firmę
  • zakup paliwa

W opinii tutejszego Urzędu stanowisko spółki jest nieprawidłowe, ponieważ spółka nabywa w pakiecie wierzytelności - jako oznaczone indywidualnie wierzytelności o różnych wartościach przypadające od różnych dłużników. W przepisach podatkowych brak jest podstaw prawnych na mocy których można by przyjąć, że podstawą opodatkowania jest zbiór praw. W prawie podatkowym przepisy interpretuje się w sposób ścisły, gdyż niedopuszczalna jest ich rozszerzająca wykładnia.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Porady prawne

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztem uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo ? skutkowym z przychodami.

W przypadku spółki przychodem będzie kwota wyegzekwowanej należności z konkretnej wierzytelności tj. o określonej wartości i określonym dłużniku, zaś kosztem uzyskania przychodu będzie cena zakupu pojedynczej wierzytelności mającej związek przyczynowo ? skutkowy z przychodem.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika