Czy środki finansowe uzyskane przez wspólnotę mieszkaniową z tytułu odszkodowania od zakładu ubezpieczeń (...)

Czy środki finansowe uzyskane przez wspólnotę mieszkaniową z tytułu odszkodowania od zakładu ubezpieczeń będące konsekwencją uprzedniego ubezpieczenia nieruchomości wspólnej są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych?

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2007 r. (data wpływu do US Legnica 27.06.07 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie opodatkowania odszkodowania otrzymanego od firmy ubezpieczeniowej- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 27.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) wnioski o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której w mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny jest następujący: W miesiącu marcu 2007 r. Wspólnota Mieszkaniowa w wyniku zdarzenia losowego otrzymała odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej i odprowadziła zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych.
Pytanie podatnika odnosi się do następującej kwestii: Czy środki finansowe uzyskane przez Wspólnotę mieszkaniową z tytułu odszkodowania od zakładu ubezpieczeń będące konsekwencją uprzedniego ubezpieczenia nieruchomości wspólnej są zwolnione na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?
Zdaniem wnioskodawcy podatek nie powinien być zapłacony ze względu na zwolnienie przewidziane w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odszkodowanie wypłacone przez zakład ubezpieczeniowy jest przychodem, jednak wychodząc z zasady współmierności przychodów i kosztów podkreśla się, że wspólnota ponosi koszt ubezpieczenia w wyniku dokonanych wpłat przez właścicieli lokali, zatem wypłata odszkodowania będąca skutkiem naruszenia zasobu mieszkaniowego wspólnoty i służąca naprawieniu szkody, powinna być zwolniona z opodatkowania. Ponadto według Wspólnoty, opodatkowaniu podlegają dochody uzyskane ?z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi?, a otrzymane odszkodowania nie mieszczą się w pojęciu działalności gospodarczej w świetle ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 ze zm.).
Odnosząc się do przedstawionego przez wspólnotę mieszkaniową stanu faktycznego stwierdzić należy, że stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Porady prawne

Działalność wspólnoty mieszkaniowej w zarządzaniu nieruchomością wiąże się z osiąganiem przychodów i ponoszeniem kosztów z tego tytułu.

Zasadniczym źródłem przychodów dla wspólnoty mieszkaniowej są zaliczki wnoszone przez jej członków w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną
Dodatkowym źródłem przychodów Wspólnoty mogą być również m. in.:
przychody z tytułu odsetek od środków na rachunku bankowym wspólnoty,
przychody ze sprzedaży składników majątku wspólnoty mieszkaniowej,
opłaty za zamieszczanie reklam na budynku wspólnoty,
przychody z najmu (dzierżawy) wspólnych części nieruchomości,
odszkodowania z tytułu ubezpieczeń majątkowych.
Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zwanej dalej ustawą pdop, w przypadku wnoszonych zaliczek przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, przychód powstaje w momencie otrzymania środków pieniężnych.
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy pdop dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
Art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy pdop stanowi, iż wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych (...) uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów znak:DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006 r. przez ?zasoby mieszkaniowe?, o których mowa w ww. przepisie należy rozumieć:
#9679; Budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, jak w szczególności:
dźwigi osobowe i towarowe,
aparaty do wymiany ciepła,
kotłownie i hydrofornie wbudowane,
klatki schodowe,
strych, piwnice, komórki,
garaże.
#9679; Pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, tj:
budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe.
#9679; Urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wyżej wymienione jak:
zbiorniki ? doły gnilne, szamba,
rurociągi i przewody sieci wodociągowo ? kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
budowle inżynieryjne (studnie itp.),
budowle komunikacyjne, jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki,
inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.
Dochód powstały z tego tytułu, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy pdop, wolny będzie od podatku o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, a opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany oraz dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Z powołanego przepisu wynika, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (tj. cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu.
Podstawową działalnością prowadzoną przez Wspólnoty Mieszkaniowe jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi i tylko dochód pochodzący z tej gospodarki korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pojęcie ?dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej? zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy pdop nie ma odniesienia do pojęcia działalności gospodarczej, o której mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 ze zm.). Działalnością taką dla wspólnoty mieszkaniowej jest np. wynajmowanie lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach miejsc na dachach pod anteny satelitarne, osiąganie dochodów z odsetek od środków na rachunku bankowym czy też odszkodowań z tytułu ubezpieczeń majątkowych.
Reasumując zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych są środki pieniężne wnoszone przez właścicieli oraz lokatorów. Natomiast inne dochody uzyskiwane m. in. z tytułu odszkodowań dotyczących szkód powstałych w części wspólnej budynku podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19%.
Mając na uwadze przytoczone wyżej przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że dochód Wspólnoty Mieszkaniowej uzyskany z tytułu odszkodowania podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a zatem stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika