Dotyczy kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży samochodu osobowego nabytego za granicą, sprowadzonego (...)

Dotyczy kosztów uzyskania przychodu przy sprzedaży samochodu osobowego nabytego za granicą, sprowadzonego i sprzedanego w kraju przed upływem 6 miesięcy oraz stawki kursu euro.

W dniu 04.03.2005 r do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika jest następujący:

Podatnik w 2004 r. nabył za granicą samochód i sprowadził go do kraju a następnie przed upływem 6 miesięcy sprzedał za kwotę większą od zakupu. W związku z przedmiotowym nabyciem samochodu, podatnik poniósł koszty związane między innymi z niżej wymienionymi wydatkami:

-zapłatą podatku akcyzowego

-opłatą skarbową z tytułu wydania przez organ podatkowy zaświadczenia o zwolnieniu z obowiązku uiszczenia podatku VAT

-odpłatnością za pierwszy przegląd samochodu w kraju

-zapłatą w kraju nabycia ubezpieczenia pojazdu

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy:

I.Do kosztów uzyskania przychodu może wliczyć nw. wydatki dokumentowane posiadaniem stosownych dokumentów :

    1. cenę zakupu określoną w umowie kupna-sprzedaży używanego pojazdu samochodowego zakupionego za granicą , sporządzoną w języku obcym i przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język polski ? kwota zakupu w euro,
    2. podatek akcyzowy zapłacony na terytorium kraju od samochodu osobowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym
    3. opłatę skarbową poniesioną za wydanie zaświadczenia o zwolnieniu z obowiązku uiszczenia podatku VAT
    4. odpłatność za pierwszy przegląd samochodu w kraju
    5. ubezpieczenie pojazdu zakupionego za granicą w oparciu o wystawione w kraju zakupu w języku obcym imienne pokwitowanie

II.Jaki kurs euro należy przyjąć przy przeliczaniu na złote kosztów uzyskania przychodu poniesionych w obcej walucie...

W dniu 18.03.2005 r. podatnik przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie rzeczy, jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej

i ma miejsce przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca , w którym nastąpiło nabycie.

Dochodem podlegającym opodatkowaniu jest w takim przypadku różnica między przychodem ze sprzedaży rzeczy ( cena z umowy minus koszty sprzedaży ) a kosztem jej nabycia , pomniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy .

Oznacza to, iż wydatki, które poniósł podatnik a które stanowią przedmiot zapytania podatnika stanowią koszty uzyskania przychodu w dacie sprzedaży samochodu .

Dochód ze sprzedaży rzeczy ruchomej łączy się z dochodami z innych źródeł przychodu i podlega on opodatkowaniu w rocznym zeznaniu podatkowym podatnika .

Zgodnie z art. 11 ust. 3 ww. ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika , ogłoszonych przez bank , z którego usług korzysta podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodu , ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, ( ... ) .

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika