Czy zwrot kwoty wydatków mieszkaniowych wczesniej odliczonych podlega doliczeniu do podatku.

Czy zwrot kwoty wydatków mieszkaniowych wczesniej odliczonych podlega doliczeniu do podatku.

Na podstawie art. 14 a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu stwierdza, że stanowisko Państwa ... przedstawione we wniosku z dnia 6.07. 2006 r., który wpłynął do tutejszego urzędu w dniu 10.07.2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej doliczenia do podatku zwróconej kwoty wydatków mieszkaniowych wcześniej odliczonych - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
W dniu 10.07.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że w 2005 r. Podatnicy wpłacili na fundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej kwotę 2.000,00 zł na ocieplenie budynku. Koszt ocieplenia budynku wyniósł 4.587.61 zł. Różnica została pokryta z konta funduszu remontowego Wspólnoty Mieszkaniowej, na którym Państwo gromadzili środki od 2003 r. W zeznaniu podatkowym za 2005 r. podatnicy odliczyli od podatku kwotę wpłaconą na fundusz remontowy Wspólnoty Mieszkaniowej w 2005 r. W 2006 r. mogą otrzymać zwrot części wydatku poniesionego na ocieplenie budynku. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wyrażono opinię, że po otrzymaniu w 2006 r. zwrotu części wydatków poniesionych na ocieplanie budynku podatnicy będą zobowiązani doliczyć w zeznaniu za 2006 r. kwotę odliczoną z tego tytułu w 2005 r. Natomiast przekazanie odzyskanej kwoty na konto funduszu remontowego Wspólnoty Mieszkaniowej nie spowoduje obowiązek doliczenia do podatku kwoty odliczonej.
W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Natomiast w myśl przepisu art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zmian.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Zgodnie z art. 27 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. a mającym zastosowanie w sytuacji przedstawionej w zapytaniu na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Jak z powyższego wynika obowiązek doliczenia do podatku kwoty odliczonej w roku poprzednim dotyczy sytuacji, w której podatnik który skorzystał z odliczenia otrzymał zwrot odliczonych wydatków. Jeżeli zatem otrzymalibyście Państwo zwrot wydatków ponoszonych na fundusz remontowy, które zostały wykorzystane na przeprowadzenie remontu, powstałby obowiązek doliczenia do podatku kwoty odliczonej.
W sytuacji natomiast, gdy zwrot części wydatku poniesionego na ocieplanie budynku zostanie dokonany na konto Wspólnoty Mieszkaniowej na wyodrębniony fundusz remontowy, kwota ta nie będzie podlegała doliczeniu do podatku podatnika, który wcześniej poniósł wydatek na cele remontowe.
Zatem według stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia i przedstawionej we wniosku sytuacji faktycznej, stanowisko jakie zajęła strona w ww. sprawie, zdaniem tutejszego organu podatkowego - jest prawidłowe
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika