Podatnik wykonuje grafiki komputerowe. Swoje prace sprzedaje za pośrednictwem firmy mającej siedzibę (...)

Podatnik wykonuje grafiki komputerowe. Swoje prace sprzedaje za pośrednictwem firmy mającej siedzibę w Tajlandii specjalizującej się w sprzedaży pośredniej prac grafików z całego świata. Prace wykonane w Polsce są przesyłane przez podatnika przez internet. Firma wypłaca 55% ogólnego zysku ze sprzedaży grafik opłacając w Tajlandii podatek dochodowy 15%. Jak należy opodatkować taki dochód w Polsce ?
Podatnik uważa, że dochód ten podlega opodatkowaniu w Polsce oraz że od uzyskanego przychodu przysługują koszty uzyskania w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że firmie mającej siedzibę w Tajlandii podatnik udzielił licencji na trójwymiarową grafikę komputerową, której jest autorem, na działania związane z publikacją, marketingiem, dystrybucją oraz sprzedażą.
Z tego tytułu w 2003 r. otrzymywał tantiemy, które były wypłacane przez tę firmę oraz że firma ta płaciła w Tajlandii podatek w wysokości 15%.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 umowy z dnia 8 grudnia 1978 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Tajlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. Nr 37 poz. 170 z 1983 r.) należności licencyjne powstające w Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie będą opodatkowane w tym drugim Państwie. Natomiast stosownie do postanowień art. 12 ust. 2 tej umowy należności te mogą być jednak opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają, lecz podatek w ten sposób pobierany nie może przekroczyć:
a) 5% kwoty należności licencyjnych brutto, jeżeli stanowią one należności za przeniesienie własności lub wykorzystywanie albo prawo do wykorzystywania dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, z wyłączeniem filmów dla kin lub taśm dla telewizji lub radia,
b) 15% kwoty brutto innych należności licencyjnych.

Porady prawne

Ponadto zgodnie z art. 21 omawianej Umowy jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium jednego z Umawiających się Państw uzyskuje dochód w drugim Umawiającym się Państwie i jeżeli ten dochód zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy, będzie opodatkowany tylko w tym drugim Umawiającym się Państwie lub może być opodatkowany w tym drugim Umawiającym się Państwie, to pierwsze wymienione Państwo będzie, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 2, wyłączać taki dochód spod opodatkowania, lecz może przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu tej osoby stosować stopę podatkową, która byłaby zastosowana, jeśli zwolniony dochód nie zostałby zwolniony.
Podobne uregulowania tego problemu zawiera ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 33 tej ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. wolne od podatku dochodowego są dochody osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1, uzyskane z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.
Ponadto stosownie do postanowień art. 27 ust. 8 ww. ustawy jeżeli podatnik oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33 lub pkt 66, podatek dochodowy określa się w następujący sposób:
1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jak wynika z powyższego, dochód uzyskany przez podatnika od firmy tajlandzkiej z tytułu należności licencyjnych, jeśli został opodatkowany w Tajlandii, jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 33 omawianej ustawy. W sytuacji gdy podatnik uzyskiwał również dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym, powinien wykazać dochód uzyskany z Tajlandii do ustalenia stopy procentowej, o której mowa w cytowanym wyżej art. 27 ust. 8. Jednakże, by to zwolnienie miało zastosowanie, podatnik powinien posiadać dokumenty potwierdzające zapłacenie podatku od tego dochodu w Tajlandii.
Jeśli podatnik nie posiada dokumentów potwierdzających zapłacenie podatku w Tajlandii, dochód ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 13 pkt 2 stanowi on przychód z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, do którego mają zastosowanie koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 cytowanej ustawy w wysokości 50% uzyskanego przychodu z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika