Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

2.2.2006

Czy podatnik zaliczony do III grupy inwalidztwa może skorzystać z ulgi na używanie samochodu osobowego (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: US.PDOF/415/3-2/06

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:US.PDOF/415/3-2/06
Autor:Urząd Skarbowy w Ropczycach
Słowa kluczowe: dojazdy grupa inwalidzka rehabilitacja niepełnosprawnych samochód osobowy wydatki na rehabilitację zabieg zaliczenie do grupy inwalidzkiej
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy podatnik zaliczony do III grupy inwalidztwa może skorzystać z ulgi na używanie samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 26 ust. 1 pkt 6,ust. 7a pkt 14, ust. 7c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku pani Wandy P. (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii możliwości skorzystania z ulgi na cele rehabilitacyjne związanej z ponoszeniem wydatków na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

W dniu 20.01.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek podatniczki z dnia 5.01.2006 r. skierowany niewłaściwie do Ministerstwa Finansów, uzupełniony pismem z dnia 1.02.2006 r., którym wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii możliwości skorzystania z ulgi na cele rehabilitacyjne związane z ponoszeniem wydatków na używanie samochodu osobowego na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka jest inwalidą III grupy, korzystała z zabiegów rehabilitacyjnych, na potwierdzenie czego posiada zaświadczenia. Na zabiegi rehabilitacyjne dojeżdżała samochodem osobowym stanowiącym jej własność.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ww. ustawy, uważa się wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. Ustawodawca unormował, iż nie jest wymagane posiadanie dowodu potwierdzającego wysokość poniesionych wydatków, jednakże podatnik powinien posiadać dowody potwierdzające uczestnictwo w niezbędnych zabiegach leczniczo-rehabilitacyjnych, a takim dowodem są posiadane przez panią zaświadczenia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika również, że jest pani właścicielem samochodu osobowego. Jednakże w treści art. 26 ust 7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca jednoznacznie wskazuje, że ulga ta dotyczy tylko inwalidów zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa, osób mających na utrzymaniu inwalidów I lub II grupy oraz dzieci niepełnosprawne do lat 16. Wobec powyższego, pomimo korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych i posiadania przez panią samochodu osobowego, nie przysługuje pani prawo do ulgi z tytułu używania samochodu dla potrzeb związanych z przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, ponieważ posiada pani orzeczenie o zakwalifikowaniu do III grupy inwalidztwa.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 5
  • 6
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:


Porady prawne

  • Odliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne

    Jestem prawnym opiekunem osoby z orzeczoną I grupą inwalidzką, mieszkającą w innej miejscowości ca 60 km, do której często (raz w tygodniu) dojeżdżam prywatnym samochodem. (...)

  • Ulga rehabilitacyjna na niepełnosprawne dziecko

    Mamy niepełnosprawne dziecko małoletnie. Od urodzenia dziecko jest pod opieką lekarzy. My dodatkowo jeździmy z nim na zabiegi rehabilitacyjne 2 razy w tygodniu. Oprócz (...)

  • Odliczenie na dziecko niepełnosprawne

    Mamy 4 letniego syna z orzeczeniem niepełnosprawności (stwierdzony ciężki niedosłuch). Zbliża się koniec roku, w związku z tym chcielibyśmy odliczyć od podatku wydatki (...)

  • Ulga rehabilitacyjna

    W 2006-12-13 uprawomocnił się mój rozwód. Rozwód był bez orzekania o winie. Żona wnioskowała o przekazanie jej sprawowania opieki nad dwoma córek (11 i 9 lat, w tym (...)

  • Ulga rehabilitacyjna - ryczałt 2.280 zł od dochodu

    Jesteśmy rodzicami 2-miesięcznego dziecka. Dziecko urodziło się niepełnosprawne. Od 2 miesięcy jeździmy po szpitalach i jest leczony. Po złożeniu wniosku - dzisiaj (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane