Czy podatnik zaliczony do III grupy inwalidztwa może skorzystać z ulgi na używanie samochodu osobowego (...)

Czy podatnik zaliczony do III grupy inwalidztwa może skorzystać z ulgi na używanie samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 26 ust. 1 pkt 6,ust. 7a pkt 14, ust. 7c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku pani Wandy P. (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii możliwości skorzystania z ulgi na cele rehabilitacyjne związanej z ponoszeniem wydatków na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Porady prawne

W dniu 20.01.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek podatniczki z dnia 5.01.2006 r. skierowany niewłaściwie do Ministerstwa Finansów, uzupełniony pismem z dnia 1.02.2006 r., którym wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii możliwości skorzystania z ulgi na cele rehabilitacyjne związane z ponoszeniem wydatków na używanie samochodu osobowego na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka jest inwalidą III grupy, korzystała z zabiegów rehabilitacyjnych, na potwierdzenie czego posiada zaświadczenia. Na zabiegi rehabilitacyjne dojeżdżała samochodem osobowym stanowiącym jej własność.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ww. ustawy, uważa się wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. Ustawodawca unormował, iż nie jest wymagane posiadanie dowodu potwierdzającego wysokość poniesionych wydatków, jednakże podatnik powinien posiadać dowody potwierdzające uczestnictwo w niezbędnych zabiegach leczniczo-rehabilitacyjnych, a takim dowodem są posiadane przez panią zaświadczenia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika również, że jest pani właścicielem samochodu osobowego. Jednakże w treści art. 26 ust 7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca jednoznacznie wskazuje, że ulga ta dotyczy tylko inwalidów zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa, osób mających na utrzymaniu inwalidów I lub II grupy oraz dzieci niepełnosprawne do lat 16. Wobec powyższego, pomimo korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych i posiadania przez panią samochodu osobowego, nie przysługuje pani prawo do ulgi z tytułu używania samochodu dla potrzeb związanych z przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, ponieważ posiada pani orzeczenie o zakwalifikowaniu do III grupy inwalidztwa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika