dotyczy korekty deklaracji na zaliczkę miesięczną od łącznej sumy dokonanych wypłat PIT-4

dotyczy korekty deklaracji na zaliczkę miesięczną od łącznej sumy dokonanych wypłat PIT-4

Stosownie do otrzymanego pisma z dnia 27.12.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, odnośnie korekty deklaracji na zaliczkę miesięczną od łącznej sumy dokonanych wypłat PIT-4, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:

Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, zwane ?zakładami pracy?, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy (...). Stosownie do postanowień art. 38 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ww. płatnicy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru, która zawiera łączną sumę wypłat dokonanych w danym miesiącu, kwotę potrąconego podatku dochodowego oraz kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczonej, nieprzekraczającej 7,75 % podstawy wymiaru tej składki, a także kwotę podatku wpłaconego na rachunek urzędu skarbowego. Natomiast szczegółowe zasady poboru zaliczek przez płatnika i terminy opłaty zaliczek z tytułu umów zlecenie określają odpowiednio przepisy art. 41 i 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi płatnik obowiązany jest pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości 20 % oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, przekazując kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego.

Porady prawne

Z pisma wynika, że płatnik zawarł na okres dwóch miesięcy umowy zlecenie Prawidłowość zawartych umów zakwestionowała Państwowa Inspekcja Pracy i nakazała potwierdzenie okresów z umów zlecenie umowami o pracę, co wymaga zmian w dokumentacji dotyczącej wynagrodzeń. Od zawartych na okres dwóch miesięcy umów zleceń płatnik dokonał jednorazowo wypłaty łącznego wynagrodzenia - w jednym miesiącu. Nie wystąpi więc ponowna wypłata wynagrodzeń. Zgodnie z art. 11 ust. 1 w związku z art. 31 i art. 38 ust. 1ustawy o podatku dochodowym w deklaracji PIT-4 deklarowane są zaliczki od przychodów postawionych do dyspozycji podatnika w danym miesiącu. W świetle powyższego stwierdzić należy, iż płatnik powinien skorygować deklarację PIT-4 za miesiąc w którym dokonał wypłaty wynagrodzeń i w którym pobrał zaliczkę na podatek dochodowy. Nadmienia się, że skorygowanie deklaracji PIT-4 i zamiana umów zleceń na umowy o pracę spowoduje konieczność skorygowania informacji o dochodach wystawionych za rok 2003 dla pracowników.

Stanowisko pana zajęte w piśmie uważa się za nieprawidłowe

Powyższej informacji udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika