Czy posiłki przyrządzane w Ośrodku i wydawane odpłatnie uczestnikom Ośrodka oraz pracownikom należy (...)

Czy posiłki przyrządzane w Ośrodku i wydawane odpłatnie uczestnikom Ośrodka oraz pracownikom należy uznać za przychód z działalności gospodarczej?

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Błogosławionej Karoliny jest kościelną osobą prawną nie prowadzącą działalności gospodarczej, w skład której wchodzą: Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Ośrodek Rehabilitacyjno ? Edukacyjno Wychowawczy oraz Świetlica Terapeutyczna. Działalność Ośrodka jest finansowana z subwencji, dotacji, darowizn a także m.in. z towarów wytwarzanych przez społeczność Ośrodka. Natomiast wszelkie dochody w tym również uzyskane ze sprzedaży posiłków w całości przeznaczane są na cele statutowe. Wytwarzane w Ośrodku posiłki stanowią integralną część działalności statutowej Ośrodka, a podopieczni Ośrodka biorą udział w przygotowywaniu tych posiłków w czasie prowadzonej terapii zajęciowej.

Porady prawne

Zdaniem podatnika przyrządzanie przez Ośrodek i wydawanie odpłatnie posiłków uczestnikom Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno Wychowawczego oraz pracownikom Ośrodka nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej gdyż zgodnie ze statutem działalność Ośrodka finansowana jest między innymi z dochodów ze sprzedaży towarów wytwarzanych przez społeczność Ośrodka, a wytwarzane posiłki stanowią właśnie taki towar. Ponadto pobierane przez Ośrodek opłaty pokrywają jedynie koszt zakupu produktów potrzebnych do przygotowania posiłków, Ośrodek nie uzyskuje przy tym żadnych zysków.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w zapytaniu, tut. organ podatkowy stwierdza, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i b ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych z niegospodarczej działalności statutowej; w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej, z pozostałej działalności ? w części przeznaczonej na cele: kultu religijnego, oświatowo ? wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno ? opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno ? opiekuńcze. Podkreślenia wymaga fakt, iż zwolnienie to nie będzie przysługiwało w przypadku osiągania dochodów:1) z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami,
2) z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a ? 17k powołanej ustawy,
3) wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.
Zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych są zatem dochody kościelnych osób prawnych z niegospodarczej działalności statutowej, czyli z działalności, która wynika z aktów prawnych normujących ich status prawny w Polsce oraz z pozostałej działalności w części przeznaczonej na preferowane w ustawie cele.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego celem Ośrodka są zadania polegające na prowadzeniu kompleksowej działalności opiekuńczej, terapeutycznej, wychowawczej i rehabilitacyjnej, działań integrujących, włączających uczestników i podopiecznych Ośrodka w nurt życia społeczności ośrodkowej i lokalnej, wspólnych działań z rodzinami uczestników i podopiecznych. Ośrodek nie prowadzi działalności gospodarczej natomiast jego działalność jest finansowana m.in. z dochodów ze sprzedaży towarów wytworzonych przez jego społeczność.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia działalności gospodarczej. Rozstrzygając problem przedstawiony w piśmie podatnika należy odnieść się do określenia pojęcia działalności gospodarczej zawartego w ustawie z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807). Stosownie do art. 2 tej ustawy działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
W świetle powyższego przepisu do cech działalności gospodarczej należy zaliczyć jej zarobkowy charakter oraz powtarzalność podejmowanych działań.
A zatem w sytuacji gdy, podatnik będzie przyrządzał i wydawał odpłatnie posiłki, które stanowią wytworzony przez społeczność Ośrodka towar w ramach terapii zajęciowej uczestnikom Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno Wychowawczego oraz swoim pracownikom, nie uzyskując przy tym żadnych zysków, - jak zresztą sugeruje pobierane opłaty będą pokrywać jedynie koszt zakupu produktów potrzebnych do przygotowania posiłków, brak jest podstaw do twierdzenia, że przychody z powyższego tytułu są przychodami związanymi z działalnością gospodarczą.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika