W jakiej wysokości należy dokonać wpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu udzielonej (...)

W jakiej wysokości należy dokonać wpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu udzielonej przez obydwojga rodziców dla córki pożyczki pieniężnej?

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b, art. 6 ust. 1 pkt 7, art. 7 ust. 1 pkt 4 oraz art. 9 pkt 10 lit. c ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika p. Wiesława P. z dnia 12.08.2005 r. o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku, po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Porady prawne

W dniu 12.08.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek p. Wiesława P. dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa w jego indywidualnej sprawie , w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta, w jakiej wysokości należy dokonać wpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu udzielonej przez obydwojga rodziców dla córki pożyczki pieniężnej. Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w dniu 12.08.2005 r. państwo Wiesław i Renata P. zawarli umowę pożyczki pieniężnej w wysokości 400 tys. zł. z córką panią Edytą P. Jest to pierwsza pożyczka udzielona córce w ostatnim pięcioletnim okresie. Według wnioskodawcy przedmiotowa umowa pożyczki nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 10 lit. g powołanej wcześniej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku na podstawie art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 12.08.2005 r. dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie wyjaśnia:

Generalnie umowa pożyczki stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz.399). Podstawą opodatkowania od umowy pożyczki jest jej kwota (art. 6 ust. 1 pkt 7), zaś stawka wynosi 2 % (art. 7 ust. 1 pkt 4 u. p.c.c.).

W rozpatrywanej sprawie nie znajduje zastosowania zwolnienie wynikające z art. 9 pkt 10 lit. g, w związku z powyższym pożyczka opisana w przedstawionym przez pana stanie faktycznym podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych , wskazanych powyżej. Jednakże na mocy art. 9 pkt 10 lit. c powołanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do pierwszej grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu - na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn. Obecnie kwota wolna od tego podatku wynosi dla nabywców zaliczonych do pierwszej grupy podatkowej 9.637 zł.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika