Czy dodatkowe (stałe) wynagrodzenie otrzymywane od towarzystwa ubezpieczeniowego, na rzecz którego (...)

Czy dodatkowe (stałe) wynagrodzenie otrzymywane od towarzystwa ubezpieczeniowego, na rzecz którego świadczone są usługi ubezpieczeniowe, można uznać za dotację i dokumentować jego otrzymanie notą obciążeniową?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej prawa wystawienia noty obciążeniowej, zamiast faktury, dokumentującej otrzymanie dodatkowego wynagrodzenia jako zwrot kosztów utrzymania biura od towarzystwa ubezpieczeniowego, na rzecz którego świadczone są usługi - jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 06.11.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Zgodnie z przedstawionym - w złożonym wniosku - stanem faktycznym, podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa usług ubezpieczeniowych. Z tytułu działalności otrzymuje prowizję od towarzystwa ubezpieczeniowego, na rzecz którego świadczone są usługi. Poza wynagrodzeniem w formie prowizji, na które wystawiana jest faktura VAT, podatnik będzie otrzymywał od towarzystwa ubezpieczeniowego, na rzecz którego świadczone są usługi ubezpieczeniowe, dodatkowe (stałe) wynagrodzenie w formie prowizji. Wysokość tego wynagrodzenia będzie stała i nie będzie uzależniona od ilości wyświadczonych usług, ani od wysokości prowizji za te usługi.
W zaistniałej sytuacji, podatnik zwrócił się z pytaniem, czy dodatkowe wynagrodzenie można uznać za dotację i dokumentować jego otrzymanie notą obciążeniową?
Zdaniem strony dodatkowe wynagrodzenie od towarzystwa ubezpieczeniowego jest dotacją i powinno być dokumentowane notą obciążeniową.
Zauważyć jednak należy, iż dotacja jest bezzwrotną pomocą finansową. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż wypłacane wynagrodzenie dodatkowe nie jest bezzwrotną pomocą finansową, a dotyczy zwrotu kosztów utrzymania biura i wypłacane jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe, na rzecz którego świadczone są usługi ubezpieczeniowe.
Przepis art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 50, poz. 535 ze zm.) stanowi, iż podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Zdaniem tutejszego organu podatkowego, otrzymane dodatkowe wynagrodzenie nie jest dotacją, a w myśl ww. przepisu jest częścią wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług ubezpieczeniowych.
Zgodnie z przepisem art. 106 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz 19 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
W związku z tym, iż strona jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz z uwagi na ww. przepisy podatkowe, opisane we wniosku, otrzymane dodatkowe wynagrodzenie powinno być dokumentowane fakturą.
W oparciu zatem o powołane wyżej przepisy, za nieprawidłowe należy uznać stanowisko wyrażone w złożonym wniosku, że otrzymanie dodatkowego wynagrodzenia od towarzystwa ubezpieczeniowego, na rzecz którego świadczone są usługi, może być dokumentowane notą obciążeniową.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika