Czy Podatnik w przypadku likwidacji działalności gospdarczej będzie podatnikiem podatku od towarów (...)

Czy Podatnik w przypadku likwidacji działalności gospdarczej będzie podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wykonywania czynności najmu lokalu użytkowego?

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 oraz art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w odpowiedzi na wniosek z dnia 06.02. 2006 r. (data wpływu do US - 01.03.2006 r.) uzupełniony pismem z dnia 22.03.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności najmu lokalu użytkowego w sytuacji likwidacji działalności handlowej Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że w takim przypadku nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług zobowiązanym do opodatkowania usług najmu lokalu użytkowego podatkiem od towarów i usług postanawia uznać, że przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Porady prawne

Pani P. M P jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadziła działalność handlową w lokalu, od zakupu którego odliczyła podatek naliczony w 1997 r. Obecnie zamierza zlikwidować działalność handlową, a lokal wynająć.Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatniczka zwróciła się z zapytaniem, czy zaprzestając prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu i wykonując czynności najmu lokalu użytkowego (w którym była prowadzona działalność handlowa) będzie podatnikiem podatku VAT zobowiązanym do płacenia podatku VAT z tytułu pobieranego czynszu. Zdaniem Podatniczki, wynajmując lokal użytkowy nie będzie uiszczać podatku VAT i nie będzie podatnikiem podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Podatniczkę ocenia stanowisko pytającej jako nieprawidłowe na podstawie następujących przepisów:Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie zaś z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumienie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei stosownie do ust. 2 tego artykułu, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W rozumieniu cytowanych wyżej przepisów, świadczenie usług najmu jest działalnością gospodarczą, a świadczący usługi najmu, wykonując te czynności jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Świadczenie usług najmu lokalu użytkowego przez podatnika, będącego zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tut. organ podatkowy jednocześnie informuje, iż ze względu na osiągniętą wartość sprzedaży opodatkowanej w kwocie 62.294 zł za 2005 r. Podatniczka nie może powrócić do zwolnienia podmiotowego w podatku VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.).

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy ocenia stanowisko Podatniczki w powyższej sprawie jako nieprawidłowe. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień zaistnienia zdarzenia i traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika