Czy Podatnik może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup usługi dotyczącej modernizacji (...)

Czy Podatnik może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup usługi dotyczącej modernizacji oczyszczalni ścieków w trybie art. 86 ust. 1 i art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)?

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku, znak: Fn.3526/90/2006 z dnia 15.11.2006r. (data wpływu do US 17.11.2006r.), uzupełnieniu wniosku, pismo znak: FN-3526/106/2006 z dnia 20.12.2006r., uzupełnieniu wniosku, pismo znak: Fn.3526/2/2007 z dnia 04.01.2007r. (08.01.2007r. ? data wpływu do US) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usługi dotyczącej modernizacji oczyszczalni ścieków w trybie art. 86 ust. 1 i art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 17.11.2006r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie wniosek Podatnika z dnia 15.11.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Podatnik ? Urząd Gminy K. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, składa deklaracje VAT-7.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

W Gminie XXX realizowane jest zadanie inwestycyjne polegające na modernizacji oczyszczalni ścieków. Udział ścieków bytowych pochodzących z budynków mieszkalnych wynosi 97% w ogólnej liczbie ścieków przyjmowanych na oczyszczalnię. Zaledwie 3% ścieków pochodzi od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Pytanie Podatnika: czy dla usług świadczonych na rzecz ww inwestycji jest możliwa do zastosowania stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%?

Organ podatkowy na podstawie art. 155 § 1 i 169 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) wezwaniem znak: US.PP/446-28/WE/I/06 z dnia 12.12.2006r. (doręczone 14.12.2006r.) wezwał Stronę w terminie 7 dni do:
- uzupełnienia stanu faktycznego o:

  1. czy w kontrakcie wydzielono jaki procent robót będzie realizowany w ramach budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu a jaki nie będzie realizowany w ramach przedsięwzięć budownictwa mieszkaniowego,
  2. czy na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej można dokonać w/w podziału.

W art. 146 ust. 3 ustawy o VAT zdefiniowano infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, którą należy rozumieć jako:

  1. sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli związane są one z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W jakim zakresie zawarty przez Urząd Gminy kontrakt wyczerpuje treść przytoczonego wyżej przepisu.

Podatnik w odpowiedzi na w/w wezwanie ? pismo z dnia 20.12.2006r. podał, że:

  1. Urząd Gminy K. występuje jako nabywca usługi polegającej na modernizacji oczyszczalni ścieków,
  2. Dokumentacja projektowo-techniczna określa strukturę udziału ścieków pochodzących z budownictwa mieszkaniowego, która wynosi 85%, pozostała 15% część pochodzi od pozostałych podmiotów. Kryterium dla wyliczenia udziału ścieków z budownictwa mieszkaniowego była statystyka odbioru ścieków ustalona na podstawie danych będących w posiadaniu K. Zakładu Komunalnego, co przedstawiono we wniosku z dnia 15.11.2006r. Wykonawcy zostali poinformowaniu o procencie udziału kosztów dla infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu oraz kosztów pozostałych, zaś w umowach zawarto klauzule umożliwiające zastosowanie właściwej stawki VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dnia 08.01.2007r. do tut. organu podatkowego wpłynęło pismo z dnia 04.01.2007r. uzupełnienie wniosku z dnia 15.11.2006r.

W uzupełnieniu Wnioskodawca prosi o wyrażenie stanowiska czy jako nabywca usługi związanej z modernizacją oczyszczalni ścieków może odliczyć:

  1. podatek naliczony VAT w wysokości 7% zawarty w fakturach wystawianych przy realizacji zamówienia związanego z modernizacją oczyszczalni tj. usługi wykonywanej na rzecz infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu,
  2. podatek naliczony VAT w wysokości 22% zawarty w fakturach wystawianych przy realizacji zamówienia związanego z modernizacją oczyszczalni tj. usługi na rzecz pozostałych podmiotów (przemysłowych).

Wnioskodawca uważa, że na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) można odliczyć kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących ww inwestycji o stawkach 7% i 22%, gdyż zakupione usługi związane są z czynnościami opodatkowanymi.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie wyjaśnia, co następuje:

W myśl art. 86 ust.

1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jaki towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych podatnikowi, o których mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Wobec powyższego jeżeli zakupione usługi związane są z czynnościami opodatkowanymi Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur zakupu.

Z wniosku Wójta Gminy wynika, że inwestycja modernizacji oczyszczalni ścieków związana jest w 97% z obiektami budownictwa mieszkaniowego i w 3% z obiektami podmiotów gospodarczych.
W związku z tym w przypadku, gdy realizowana infrastruktura towarzysząca będzie miała związek zarówno z budynkami mieszkalnymi jak i obiektami przemysłowymi, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych usługodawca wyodrębni część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami przemysłowymi winien opodatkować realizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami: 7% dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym i 22% dla pozostałej części.

Mając na względzie powyższe zaprezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko uznano za prawidłowe.

P o u c z e n i e

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku i w dacie wydania niniejszego postanowienia. Nie obowiązuje ona w przypadku zmiany stanu faktycznego lub prawnego odnoszącego się do przedstawionej we wniosku sytuacji faktycznej.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika