Czy istnieje możliwość odzyskania podatku VAT zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów (...)

Czy istnieje możliwość odzyskania podatku VAT zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z realizacją umowy w ramach programu PFRON 'Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej'?

Działając na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku powiatu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii: 'czy istnieje możliwość odzyskania podatku VAT zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. w związku z realizacją umowy w ramach programu PFRON 'Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej'? - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko Strony przedstawione w przedmiotowym wniosku w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) za prawidłowe.

Porady prawne

W dniu 29.11.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek powiatu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art.14a Ordynacji podatkowej, w zakresie: czy istnieje możliwość odzyskania podatku VAT zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z realizacją umowy w ramach programu PFRON 'Osoby niepełnosprawne w służbie publicznej'?

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Jednostkę wynika, że powiat będzie realizował zadanie ze środków własnych oraz z dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki te wydatkowane będą na wyposażenie 3 nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawncyh, odpowiednio do ich potrzeb i możliwości. W ramach umowy zostaną zakupione regały przesuwne do archiwum Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, kserokopiarka, zestaw komputerowy, faks, meble biurowe dla Starostwa Powiatowego. Dodatkowo treść pisma wskazuje, że powiat ani w chwili obecnej ani w przyszłości nie będzie osiągał z tego tytułu żadnych wpływów.

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny - zdaniem powiatu - nie ma on możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy realizacji tej umowy.

Rozstrzygając zagadnienie pod kątem możliwości odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu ponoszonych nakładów inwestycyjnych stwierdzić należy, iż warunki skorzystania z tych uprawnień wynikają z ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Podstawowe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały zawarte w art. 86 ust. 1 tejże ustawy, zgodnie z którym - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przedmiotowej sprawie podatnik wskazał, że ani w chwili obecnej, ani w przyszłości, nie będzie osiągał z tego przedsięwzięcia żadnych wpływów. Brak jest więc związku powyższych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

Tak więc odliczenie podatku naliczonego związanego z powyższymi zakupami nie będzie przysługiwało w całości, o ile poniesione nakłady w całości nie będą służyć sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika