Czy jest braku obowiązku zwrotu ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej w sytuacji zaprzestania jej (...)

Czy jest braku obowiązku zwrotu ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej w sytuacji zaprzestania jej używania przed upływem trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 111 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54 poz. 535 ze zm.) oraz § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51 poz. 375) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki z dnia 25.09.2006 r.( uzupełnionego pismem z dnia 19.10.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie braku obowiązku zwrotu ulgi z tytułu zakupu kasy rejestrującej w sytuacji zaprzestania jej używania przed upływem trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

P. J M pismem z dnia 25.09.2006 r. zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej po zawieszeniu - nie odwieszając jej, trzeba będzie zwrócić ulgę z tytułu zakupu kasy rejestrującej. Przestawiając stan faktyczny sprawy poinformowała, że działalność gospodarczą rozpoczęła 01.08.2003 r., natomiast 01.11. 2003 r. zainstalowała kasę fiskalną i skorzystała z prawa do ulgi z tytułu jej zakupu. Działalność gospodarczą zawiesiła w dniu 01.08.2005 r. z zamiarem jej zlikwidowania. Wnioskodawczyni prezentuje stanowisko, że w opisanej sytuacji nie zachodzi obowiązek zwrotu odliczonej kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej, gdyż przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej nie jest zdarzeniem powodującym obowiązek zwrotu kwoty ulgi.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie nie podziela powyższego stanowiskai wyjaśnia, co następuje:zasady dokonywania odliczeń z tytułu kas rejestrujących jak również przypadki powodujące obowiązek zwrotu tych kwot określone zostały rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375). Zgodnie z § 11 ust.1 powołanego wyżej rozporządzenia, podatnicy zobowiązani są do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących w przypadkach określonych w art. 111 ust. 6 ustawy oraz dodatkowo, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

  • zaprzestaną działalności;
  • nastąpi otwarcie likwidacji;
  • zostanie ogłoszona upadłość;
  • nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu ( oddziału);
  • dokonają odliczenia z naruszeniem warunków, o których mowa w § 7 i 8.

Z kolei art. 111 ust. 6 ustawy o VAT, jako okoliczność rodzącą obowiązek zwrotu odliczonych kwot wydatkowanych na zakup kas wskazuje m.in.. przypadek, gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania nastąpi zaprzestanie ich używania. Należy zgodzić się z twierdzeniem Podatniczki, że czasowa przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej nie jest zdarzeniem powodującym obowiązek zwrotu ulgi z tytułu kasy rejestrującej, jednakże z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka zaprzestała używania kasy rejestrującej w sposób trwały od dnia 01.08. 2005 r. Ewidencję obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej prowadziła w okresie od 01.11.2003 r. do 01.08.2005 r. Skoro Podatniczka po okresie zawieszenia działalności nie zamierza reaktywować działalności gospodarczej, a okres używania kasy od momentu rozpoczęcia ewidencjonowania do momentu zaprzestania jej używania nie przekroczył trzech lat, to ma obowiązek zwrotu odliczonej kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej. W przypadku Podatniczki nie nastąpiła przerwa w prowadzeniu działalności, ale nastąpiło trwałe zaprzestanie używania kasy rejestrującej przed upływem 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania, w związku z czym Podatniczka jest zobowiązana do zwrotu kwoty odliczonej na jej zakup.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika