Czy usługi związane z prowadzonymi pracami budowlanymi, polegające na budowie systemu wentylacyjnego (...)

Czy usługi związane z prowadzonymi pracami budowlanymi, polegające na budowie systemu wentylacyjnego w budynku kościoła, należy opodatkować stawkę VAT w wysokości 7% czy też 22%?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 6.11.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym tj. w sprawie stawki podatku VAT dla wykonanych usług montażu i uruchomienia wentylacji w budynku kościoła stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Porady prawne

Pan. G.D. wnioskiem z dnia 6.11.2006 r. (uzupełnionym pismem z dnia 7.12.2006 r.) zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi związane z prowadzonymi pracami budowlanymi polegające na budowie systemu wentylacyjnego w budynku kościoła należy opodatkować stawkę VAT w wysokości 7% czy też 22%. Informuje, że obiekt według PKOB jest sklasyfikowany w sekcji 1 działu 12 grupie 127 klasie 1272.

Wnioskodawca prezentuje stanowisko, że wyżej wymienione roboty należy opodatkować 7% podatkiem od towarów i usług, gdyż jego zdaniem będą miały zastosowanie przepisy dotyczące obniżonej stawki podatku od towarów i usług obowiązujące na roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (wskazał przepis art. 2 pkt 12 i art. 136 ustawy o VAT).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po przeanalizowaniu przedmiotowej sprawy stwierdza, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe i wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano?montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 12 ww. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 ? Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domu zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z Pana pisma wynika, że prace związane były z montażem i uruchomieniem systemu wentylacji w nawie głównej kościoła Parafii Rzymsko?Katolickiej w I. sklasyfikowanego w grupie PKOB 127. Według PKOB budynek kościoła należy do działu 12 - ? Budynki niemieszkalne?, grupy 127- ?Pozostałe budynki niemieszkalne?, klasa 1272 - ? Budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych?. Zatem stosownie do powołanego wyżej art. 2 pkt 12 ustawy o podatku VAT, budynek kościoła nie zalicza się do obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Wobec powyższego wykonana przez Pana usługa w budynku kościoła będzie podlegała opodatkowaniu według 22% stawki podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika