Czy jednostka samorządu terytorialnego w związku z wykonywaniem zadań własnych publicznych, w postaci (...)

Czy jednostka samorządu terytorialnego w związku z wykonywaniem zadań własnych publicznych, w postaci zakupu samochodu (do przewozu osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy ? jednostce wchodzącej w skład struktury organizacyjnej Gminy), może odliczać podatek VAT?

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 15 ust. 6, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.11.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 28.11.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku wpłynął wniosek burmistrza w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług przez wskazanie ,,czy jednostka samorządu terytorialnego ? Gmina N. w związku z wykonywaniem zadań własnych publicznych, w postaci zakupu samochodu (do przewozu osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy ? jednostce wchodzącej w skład struktury organizacyjnej Gminy), może odliczać podatek VAT. W złożonym wniosku Podatnik informuje, że planuje dokonać zakup samochodu finansowanego ze środków PFRON.

Porady prawne

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nie prowadzi działalności gospodarczej, wykonuje zadania publiczne nałożone odrębnymi przepisami i w związku z tym nie podlega obowiązkowi podatkowemu VAT oraz nie może dokonać odliczenia tegoż podatku.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku udziela następującej interpretacji:

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ,,ustawą o VAT?, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji, których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powołanego przepisu wynika, że prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego uzależnione jest od wykorzystywania nabytych towarów czy usług do wykonywania czynności opodatkowanych.

W oparciu o powyższy stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że Wnioskodawca, w odniesieniu do zadań z zakresu administracji publicznej nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług i w konsekwencji nie może odliczać podatku VAT zawartego w otrzymanych fakturach związanych z zakupem samochodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika