Czy w przypadku świadczenia usług stomatologicznych wykonywane protezy są objęte zwolnieniem od podatku (...)

Czy w przypadku świadczenia usług stomatologicznych wykonywane protezy są objęte zwolnieniem od podatku od towarów i usług?

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy też świadczy usługę. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Przy czym zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej ? art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy. Podatnik nie wskazał symbolu PKWiU obowiązującego dla wykonywanych przez niego czynności (wytworzenie protezy, założenie protezy pacjentowi).

Porady prawne

Zasadą zaś jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Natomiast w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, może się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).

Zatem dopiero ustalenie przez podatnika właściwego grupowania statystycznego dla dokonanej czynności (wykonanie protezy i założenie jej pacjentowi) pozwoli na wyjaśnienie w zakresie prawidłowej stawki podatku bądź też zwolnienia z opodatkowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika