- z zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w przedmiocie wystawiania (...)

- z zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w przedmiocie wystawiania faktur VAT i faktur VAT korygujących dla Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu wykonanych w ciągu miesiąca ponad limit procedur medycznych dla osób ubezpieczonych.

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku ... Szpitala ... w O., NIP ..... z dnia 17.08.2006r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 18.08.2006r.) uzupełnionego pismem z dnia 06.09.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w przedmiocie wystawiania faktur VAT i faktur VAT korygujących dla Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu wykonanych w ciągu miesiąca ponad limit procedur medycznych dla osób ubezpieczonych

postanawia

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 17.08.2006r. uzupełnionym w dniu 06.09.2006r., Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w przedmiocie wystawiania faktur VAT i faktur VAT korygujących dla Narodowego Funduszu Zdrowia z tytułu wykonanych w ciągu miesiąca ponad limit procedur medycznych dla osób ubezpieczonych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Szpital jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wykonuje usługi medyczne dla osób fizycznych. Odbiorcą i płatnikiem tych usług jest ... Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w O., z którym Szpital podpisał umowę na miesięczną liczbę procedur medycznych, które wchodzą w skład usług.

Po zakończeniu każdego miesiąca Szpital wystawia fakturę na limitowanąliczbę procedur medycznych dla Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Szpital informuje we wniosku, iż w ciągu miesiąca wykonuje więcej procedur medycznych (ponad limit) dla osób ubezpieczonych niż wynika to z umów zawartej z ... Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia w O., na które wystawia też fakturę VAT. Oryginał tej faktury Szpital pozostawia u siebie. W chwili uznania tych procedur przez Narodów} Fundusz Zdrowia (co następuje w późniejszym okresie), tj. włączenia tych procedur do limitowanych poprzez zmianę Umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, Szpital wystawia fakturę korygującą do faktury procedur ponad limit (oryginał tej faktury pozostawia w zakładzie) i jednocześnie wystawia fakturę VAT na Narodowy Fundusz, która jest przyjęta i opłacona.

Szpital w złożonym wniosku uzupełnionym w dniu 06.09.2006r., prosi o potwierdzenie słuszności stanowiska co do wystawianych faktur VAT na usługi świadczone poza limitem, których oryginały zostają w zakładzie i faktur korygujących VAT?

Szpital prezentując swoje stanowisko w sprawie stwierdza, że postępuje zgodnie z art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika obowiązek wystawiania faktur. Nadmienia przy tym, iż zgodnie z art. 99 ustawy, Szpital ma obowiązek składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne.

Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 106 ust.

1 ustaw} z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług pod pojęciem sprzedaży rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zawęża zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług do odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju. Z kolei zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Stosownie do przepisu zawartego w § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15. Przepis § 13 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. stanowi, że w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, faktura jest dokumentem potwierdzającym fakt dokonania sprzedaży. Jednym z elementów jakie powinna zawierać jest podstawa opodatkowania. Na gruncie ustawy o VAT ustalenie podstawy opodatkowania poprzedzać winno zawsze ustalenie, czy dana czynność stanowi na gruncie tego podatku czynność opodatkowaną oraz czy w stosunku do niej powstał obowiązek podatkowy. Ustalać podstawę opodatkowania można jedynie w tych przypadkach, gdy zaistniał przedmiot opodatkowania.

Podstawowe czynności, które podlegają opodatkowaniu - tj. dostawa towarów oraz świadczenie usług - muszą mieć charakter odpłatny. Odpłatność oznacza w tym przypadku wykonanie ich za wynagrodzeniem. Aby można było mówić o odpłatności świadczenia, pomiędzy otrzymaną zapłatą a wykonanym świadczeniem (dostawą towarów czy też usługą) powinien istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 1 ustawy, kwotę należną stanowi całość świadczenia należnego sprzedawcy, a nie kwota faktycznie przez niego otrzymana. Zapłata bowiem ma charakter czynności technicznej i związana jest z odebraniem uiszczanej należności, nie przesądza natomiast o charakterze danej czynności. Tak więc nie jest istotna kwota otrzymanego wynagrodzenia za wykonanie usługi, lecz kwota wynikająca z ustaleń stron o jego wysokości. Nie pobranie należności za usługę nie przesądza zatem o nieodpłatnym charakterze danej czynności. Natomiast czynności, które zostały podjęte na podstawie umowy, porozumienia zakładającego ich wykonanie bez żadnego wynagrodzenia, i które co do zasady są dostawą lub świadczeniem usług, nie mogą podlegać opodatkowaniu.

Rozdział 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) określa m.in. zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać oraz sytuacji, w których podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury korygującej.

Zgodnie z przepisami § 16 ust. 1 i 3 oraz § 17 ust. 1 ww. rozporządzenia, faktury korygujące wystawia się w przypadku:

  • gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy,
  • zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy,
  • zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu,
  • gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik świadczy usługi medyczne na rzecz NFZ na podstawie zawartej umowy. Umowa zawarta została na miesięczną liczbę procedur medycznych, które wchodzą w skład usług.

Jak wynika z powyższego, strony umowy ustaliły zakres usług, które mają być świadczone przez Podatnika oraz określiły, w jakiej części usługi te mają charakter odpłatny.
Zatem należnością Podatnika jest wartość faktycznie wykonanych usług, jednak nie więcej, niż wartość umówiona w kontrakcie. Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług tylko ta część usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Kwota ta stanowi obrót w rozumieniu przepisów ustawy oraz podstawę opodatkowania, która powinna być uwzględniona w wystawionej fakturze.

W świetle powyższego, jeżeli Szpital wykonał usługi, w zakres których weszły procedury medyczne nieodpłatne, nie miał obowiązku wystawienia faktury VAT i zarazem pozostawienia jej oryginału w zakładzie, Jednocześnie, nie występują sytuacje określone w § 16 ust. 1 i 3, § 17 ust. 1 rozporządzenia - zatem brak jest podstaw do wystawienia faktury korygującej.

Reasumując Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Strony w sprawie wystawianych faktur VAT i faktur korygujących VAT, których oryginały zostają w zakładzie - jest nieprawidłowe.

Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wni osko dawcy, do czasu zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na mniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacji podatkowej.

W przypadku wniesienia zażalenia należy uiścić opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika