Czy VAT naliczony od zleconej usługi kontroli biletów podlega odliczeniu?

Czy VAT naliczony od zleconej usługi kontroli biletów podlega odliczeniu?

Odpowiadając na pismo z dnia 27.05.2004 roku (data wpływu do tut. Urzędu 31.05.2004 roku) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w przedmiocie odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od zleconej usługi kontroli biletów, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła umowę z Agencją Ochrony Osób i Mienia ?A? Sp. z o.o., na wykonywanie usług kontroli biletów w pojazdach MPK, windykację i egzekucję należności z tytułu jazdy bez ważnego biletu oraz nadzoru nad bezpieczeństwem mienia MPK w trakcie wykonywania czynności kontrolnych i interweniowania przy stwierdzeniu jego niszczenia.

Porady prawne

Rozliczenie z tytułu wykonanej usługi odbywa się w oparciu o wystawiane co miesiąc faktury VAT, w których zastosowano podatek od towarów i usług w stawce 22%.

Spółka twierdzi, że wykonywane przez nią usługi pasażerskiego transportu rozkładowego lądowego objęte są 7% stawką podatku od towarów i usług, to podatek naliczony wynikający z faktur zakupu od Spółki ?A? za w/w usługi podlega odliczeniu na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego wynika z unormowań zawartych w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm). Przepis ten stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zatem słuszny jest pogląd Spółki, że odliczeniu w całości podlega podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, to znaczy, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstania zobowiązania podatkowego).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika