Czy rozszerzenie wspólnoty majątkowej i zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej podlega podatkowi (...)

Czy rozszerzenie wspólnoty majątkowej i zawarcie małżeńskiej umowy majątkowej podlega podatkowi od spadków i darowizn?

W dniu 19 kwietnia 2004 r. (data wpływu do Urzędu 20 kwietnia 2004 r.) zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z prośbą o interpretację przepisów prawa podatkowego, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.).

Z pisma powyższego wynika, że zawarł Pan związek małżeński w 1991 r. i od początku małżeństwa łączy Pana z żoną wspólnota majątkowa.

W tym roku planują Państwo rozszerzyć wspólnotę o budynek będący własnością żony i zawrzeć małżeńską umowę majątkową w oparciu o art. 47 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, mocą której nieruchomość żony zostanie przeniesiona do majątku wspólnego.

Porady prawne

Pana zdaniem umowa małżeńska jest umową nazwaną, określoną przepisami art. 47 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przesunięcia majątkowe dokonane na podstawie takiej umowy nie stanowią darowizny określonej mocą przepisów kodeksu cywilnego (art. 888 i in.).

Uważa Pan, że małżeńska umowa majątkowa nie podlega regulacji ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Mając powyższe na uwadze prosi Pan o potwierdzenie własnego stanowiska lub przedstawienie prawidłowego sposobu opodatkowania powyżej opisanej transakcji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie odpowiadając na Pana pismo, uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnieie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. nr 16 poz. 89 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn zwanemu dalej ?podatkiem?, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

W myśl art. 888 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - kodeks cywilny (Dz. U. nr 16 poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

Stosownie do art. 47 § 1 ustawy z dnia 25.02.1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. nr 9, poz. 59 ze zm.) małżonkowie mogą przez umowę wspólność ustawową rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Mając na uwadze powołany wyżej przepis tut. organ podatkowy podziela Pańskie stanowisko, iż umowa majątkowa zawarta w oparciu o art. 47 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie stanowi darowizny. Zatem nie podlega też regulacji ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Natomiast w świetle art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. 'g' ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86 poz. 959 z późn. zm.) umowa majątkowa małżeńska podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych została ustalona kwotowo i wynosi 38,00 zł - art. 7 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika