Czy czynności wykonywane przez inspekcję weterynaryjną oraz czynności ustawowe należące do inspekcji (...)

Czy czynności wykonywane przez inspekcję weterynaryjną oraz czynności ustawowe należące do inspekcji weterynaryjnej a wykonywane przez lekarzy weterynarii podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, w związku z zapytaniem Inspektoratu z dnia 30.04.2004 r. (znak: PIW.PFK.-3133/6/04) dotyczącym klasyfikacji PKWiU czynności wykonywanych przez inspekcję weterynaryjną oraz opodatkowania podatkiem VAT ww. czynności, uprzejmie informuje:

Inspekcja Weterynaryjna realizuje zadania z zakresu ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego. Inspekcją kieruje Główny Lekarz Weterynarii będący centralnym organem administracji rządowej. Zadania Inspekcji wykonują m.in. wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynarii, które są państwowymi jednostkami budżetowymi.

Porady prawne

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Biorąc powyższe pod uwagę w przypadku wykonywania przez Inspekcję Weterynaryjną czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29.01.2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. Nr 33, poz. 287) nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy te czynności nie będą świadczone na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Przepisy ww. ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej przewidują, że powiatowy lekarz weterynarii, w warunkach określonych w art. 16 ustawy, może wyznaczyć na czas określony lekarzy weterynarii niebędących pracownikami Inspekcji do wykonywania określonych czynności. Wyznaczenie tych osób następuje zawsze w drodze decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii określającej rodzaj i zakres czynności przekazanych do wykonania, a następnie poprzez zawarcie stosownej umowy.

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wśród źródeł przychodów wymienia m.in. działalność wykonywaną osobiście oraz pozarolniczą działalność gospodarczą. Artykuł 13 w pkt 6 ww. ustawy określa, że przychodami z działalności wykonywanej osobiście są również przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności. Lekarze weterynarii wyznaczeni do wykonywania określonych czynności stosownie do art. 5 ust. 3 ww. ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, wykonują te powierzone czynności pod nadzorem i w imieniu organów Inspekcji Weterynaryjnej. W związku z powyższym, biorąc pod uwagę całość uregulowań zawartych w ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej oraz ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody osiągane z omawianego wyżej tytułu są kwalifikowane do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 cyt. ustawy o podatku dochodowym. W konsekwencji powyższego zakwalifikowania, zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy o podatku VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Biorąc powyższe pod uwagę, wykonywanie czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, zarówno przez Inspekcję Weterynaryjną, jak i wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do wykonywania niektórych czynności pomocniczych lekarzy weterynarii, w warunkach i okolicznościach, o których mowa powyżej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że od dnia 1.01.2003 r. do wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych uprawniony jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (93-176 Łódź, ul. Suwalska 29) zgodnie z komunikatem Prezesa GUS nr 82 z dnia 5.11.2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dziennik Urzędowy GUS Nr 12), dlatego też o klasyfikację, pod jakim symbolem PKWiU sklasyfikowane są czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną oraz czynności ustawowe należące do Inspekcji Weterynaryjnej a wykonywane przez lekarzy weterynarii, należy zwrócić się do ww. Ośrodka.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika