Czy od renty strukturalnej finansowanej z Funduszy Unijnych i z Budżetu Państwa, wypłacanej przez (...)

Czy od renty strukturalnej finansowanej z Funduszy Unijnych i z Budżetu Państwa, wypłacanej przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinien być uiszczany podatek oraz, czy przysługuje podatniczce prawo do wspólnego opodatkowania wraz z mężem?

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko zawarte we wniosku z dnia 30.12.2005 r. jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 30.12.2005 r. zwróciła się Pani z prośbą o interpretację co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie § 21 ust. 1 i § 21 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich, od dnia 30.12.2004 r. przyznaną ma Pani rentę strukturalną z tytułu przekazania użytków rolnych na powiększenie innego gospodarstwa rolnego. Renta wypłacana jest od 16.05.2005 r. i przyznana jest na okres 10 lat. Finansowana jest ona w 80% z Funduszy Unijnych i w 20% z Budżetu Państwa. Rentę strukturalną wypłaca Pani Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ponadto podaje Pani, iż do tej pory korzystała Pani ze wspólnego opodatkowania wraz z mężem. Pani mąż uzyskuje dochody z tytułu wynagrodzenia a Pani tylko z tytułu w/w renty.

Porady prawne

Ponieważ uważa Pani, że od renty strukturalnej nie powinien być uiszczany podatek oraz, że przysługuje Pani prawo do wspólnego opodatkowania wraz z mężem wnosi Pani o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego ustosunkowując się do powyższego stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy: art. 6 ust. 2, art. 21 ust. 1 pkt 46 i 47 c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.).

Stosownie do art. 6 ust. 2 w/c ustawy, małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art. 6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, (...).

Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.



Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powyższym przepisie może być zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną dwie przesłanki, tj. środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w cytowanych wyżej przepisach oraz podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Ponadto zgodnie z art. 47c w/w ustawy wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.

Renty strukturalne przyznawane są na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz. U. z 2003 r. nr 229, poz. 2273 ze zm.) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. z 2004 r. nr 114, poz. 1191 ze zm.).

Ponieważ renty strukturalne wypłacane przez ARiMR finansowane są w 80% ze Środków Sekcji Gwarancji EFOiGR i w 20% z budżetu państwa stąd przyjąć należy, iż są świadczeniami pomocowymi korzystającymi ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie cyt. w art. 21 ust. 1 pkt 46 i 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia, iż otrzymywanie przez Panią renty strukturalnej nie wyklucza wspólnego opodatkowania się małżonków, jeżeli tylko spełniacie Pani i mąż warunki o których mowa, w przytoczonym na wstępie art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 14b § 1 i 2 w/w Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika