Czy do przychodu powstałego w wyniku przesunięcia rzeczy z majątku odrębnego żony do majątku wspólnego (...)

Czy do przychodu powstałego w wyniku przesunięcia rzeczy z majątku odrębnego żony do majątku wspólnego małżonków, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14 a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 29.03.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia:

Z pisma Pana wynika, iż planuje Pan z żona rozszerzyć wspólnotę majątkowa o budynek będący własnością żony, stąd zamierzacie Państwo zawrzeć małżeńską umowę majątkowa, mocą której 'nieruchomość żony pozostanie przeniesiona do majątku wspólnego'.

Pyta Pan czy do przychodu powstałego w wyniku przesunięcia rzeczy z majątku odrębnego żony do majątku wspólnego małżonków, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Porady prawne

Tutejszy organ podatkowy podziela Pana stanowisko o braku zobowiązania podatkowego wynikającego z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u małżonka nabywającego prawa do nieruchomości na mocy umowy rozszerzającej wspólnotę majątkowa małżeńską.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika