dotyczy zarachowania do przychodów do celów podatku dochodowego od osób prawnych wartość umorzonego (...)

dotyczy zarachowania do przychodów do celów podatku dochodowego od osób prawnych wartość umorzonego długu w wartości netto, a podatek VAT jako przychody niestanowiące przychodów podatkowych

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z otrzymanym pismem (bez znaku, z dnia 23.08.2004 r., data wpływu do tut. organu 2.09.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących zarachowania do przychodów do celów podatku dochodowego od osób prawnych wartość umorzonego długu w wartości netto, a podatek VAT jako przychody niestanowiące przychodów podatkowych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, na podstawie przedstawionych danych, biorąc pod uwagę własną interpretację podatnika w tej sprawie, wyjaśnia:

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, spółka w związku z trudną sytuacją finansową zawarła z wierzycielem umowę zwolnienia z długu z tytułu czynszu dzierżawnego.

Porady prawne

Instytucja zwolnienia dłużnika z długu uregulowana jest w przepisach ustawy - Kodeks cywilny z dnia 23.04.1964 r. (Dz. U. Nr 16., poz. 93 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 508 k.c. zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Po stronie dłużnika po zwolnieniu z długu występuje przychód podatkowy. Zgodnie bowiem z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodem jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. Uznać trzeba, iż zwolnienie z długu jest umorzeniem zobowiązań w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy.

Wobec powyższego przychodem spółki, która jest podatnikiem VAT będzie wartość umorzonego zobowiązania w kwocie netto, gdyż w myśl przepisu art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika