- dotyczy stosowania przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług. (...)

- dotyczy stosowania przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 14a §1 i art. 14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60, Nr 85 poz. 727, Nr 86 poz. 732 i Nr 143 poz. 1199), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olecku, w związku z wnioskiem Pana Macieja K., z dnia 28.07.2006r., o udzielenie pisemnej interperetacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, stwierdza że stanowisko Podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.

W dniu 31 lipca 2006r. wpłynął wniosek Pana Macieja K., bez numeru, z dnia z dnia 28.07.2006r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, cyt. '(...) W chwili obecnej jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w Kancelarii Adwokackiej - Jacek U. w W. (umowa na pełny etat) na stanowisku prawnik. Na podstawie umowy zlecenia, zawartej na okres 2 miesięcy, zamierzam świadczyć na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (z siedzibą w Suwałkach) usługi prawne, t.j. udzielanie konsultacji w formie telefonicznej (...) lub w formie pisemnej - za pomocą e-mail. Konsultacje będą dotyczyć bieżących spraw związanych z działalnością gospodarczą Zleceniodawcy. Konsultacje będą udzielone wyłącznie Zleceniodawcy. Usługi będę wykonywał w Warszawie, przy czym jeśli zajdzie taka potrzeba po stronie Zlecającego, będę je również świadczył w Suwałkach lub w innym miejscu (...). Z tytułu umowy będę otrzymywał stałe wynagrodzenie - płatne co miesiąc z dołu, niezałeżnie od liczby konsultacji udzielonych w danym miesiącu. Ponadto będę miał prawo do otrzymania od Zleceniodawcy zwrotu kosztów (...). Będąc doradcą - konsultantem prawnym Zlecającego, nie będę odpowiadał wobec osób trzecich za sposób w jaki Zleceniodawca będzie prowadził swoją działalność gospodarczą. Ponadto nadmieniam, że oprócz zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, przedmiotowe zlecenie jest jedyną formą mojej aktywności zarobkowej, wykonywaną przeze mnie poza zatrudnieniem w Kancelarii Adwokackiej. Nigdzie nie ogłaszam swoich usług ani nie prowadzę żadnych działań związanych z pozyskiwaniem własnych kłientów. Nie prowadzę również zorganizowanej działalności gospodarczej, w której ponosiłbym ekonomiczne ryzyko. W mojej ocenie w powyższej sprawie stosuje się przepis art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (...). Moim zdaniem z zastosowania wyżej wskazanego przepisu wynikają skutki podatkowe w postaci braku (po mojej stronie) obowiązku podatkowego - obowiązku VAT (...)'

Porady prawne

Odnosząc się do przedstawionego wyżej stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olecku informuje, że na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 1 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Poprzez odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w cyt. przepisie rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, co wynika z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o VAT.

Dalsze przepisy ustawy wskazują również, że czynności te podlegają opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy są wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze. Zgodnie z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.

2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym wg ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas , gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W świetle art. 15 ust. 3 pkt. 3 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2-9 - ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli w tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych, czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Należy stwierdzić, iż zarówno umowy o dzieło jak i umowy zlecenia nie mieszczące się w ramach określonych w cyt. art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o VAT będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Istotną cechą bycia podatnikiem jest niezależność, samodzielność w prowadzeniu działalności. Założenie takie wyłącza z kategorii podatników pracowników i inne osoby związane z pracodawcą umową o pracę lub innymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy pracodawcą i pracownikiem co do warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy. W przypadku tym chodzi o taki stosunek prawny pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą, który wykazuje cechy właściwe stosunkowi pracy. Z drugiej zaś strony unormowanie to ma na celu wskazanie, że podatnikiem VAT są jedynie przedsiębiorcy działający bez podporządkowania czy ostatecznego rezultatu finansowego podjętej działalności. Zaznaczyć należy, iż zakwalifikowaniu umowy o świadczenie usług jako umowy o pracę nie stoi na przeszkodzie ani nazwa umowy określająca ją jako umowę cywilnoprawną ani też postanowienia umowy wskazujące na charakter stosunku cywilno-prawnego lecz jedynie sposób zakwalifikowania umowy a w I szczególności realizowania przez strony. Niezbędnym warunkiem dla zakwalifikowania umowy o świadczenie usług jako umowy o pracę jest ustalenie, że cechy istotne dla umowy o pracę mają charakter przeważający. Do cech tych należy przede wszystkim podporządkowanie pracownika, wymóg osobistego wykonywania pracy, obciążenie podmiotu zatrudniającego ryzykiem za wykonanie czynności przez zatrudnionego. Interpretując przepis art. 15 ust. 3 pkt. 3 cyt. ustawy o VAT należy stwierdzić, iż potraktowanie przedmiotowych czynności za wykonywane w ramach samodzielnej działalności gospodarczej, uzależnione jest od łączącego zlecającego i zleceniobiorcę stosunku prawnego wynikającego z zawartej umowy. Toteż istotne jest w sprawie łączne spełnienie elementów wymienionych w art. 15 ust. 3 pkt. 3 cyt. ustawy tj.: określenia warunków wykonania zleconych czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wykonywanie czynności aby świadcząca osoba fizyczna mogła być wyłączona z kręgu podatników VAT z uwagi na brak samodzielności przy realizacji wykonywanych czynności, określonych w art. 13 ust. 8 ustawy pdof, wskazuje, że czynności o charakterze usługowym wykonywane w ramach takiego stosunku prawnego, wykonywane winny być w warunkach zbliżonych dla umowy o pracę. Nie będzie zatem podatnikiem w rozumieniu ustawy osoba/podmiot, który w ramach podpisanej umowy, tworzyć będzie ze zlecającym więzi analogiczne ze stosunkiem pracy, nie ponosząc tym samym ryzyka ekonomicznego w związku z wykonywanymi czynnościami na rzecz którego działalność/czynności są wykonywane.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że więzy łączące wnioskodawcę ze zlecającym na podstawie przedstawionej umowy zlecenia, spełniają wyżej omówione warunki. Wnioskodawca, jak to podnosi, nie ponosi odpowiedzialności za skutki prowadzonej przez Zleceniodawcę działalności gospodarczej, a zatem nie ponosiodpowiedzialności wobec osób trzecich za wykonanie swoich czynności w ramach umowy zlecenia.

Wobec powyższego tut. organ podatkowy podziela stanowisko wnioskodawcy, który uważa, iż czynności przez niego wykonywane w ramach działalności wykonywanej osobiście, na podstawie przedmiotowej umowy zlecenia, nie prowadzą do powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, gdyż nie stanowią działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w termmie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 §2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno odpowiadać wymogom określonym w art. 222 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa i podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika