Czy nieodpłatne przekazanie drogi i placu na rzecz Gminu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Czy podatnikowi (...)

Czy nieodpłatne przekazanie drogi i placu na rzecz Gminu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie materiałów i usług przeznaczonych do wykonania tych inwestycji?

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach działając na podstawie art.14a i 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. - Dz. U. Z 2005 r. Nr 8 poz.60 ze zm.) i art. 5 ust.1 pkt 1, art. 7 ust. 2 pkt 2, art. 29 ust. 10, art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 ze.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana XX prowadzącego Przedsiębiorstwo YYY z dnia 12.10.2005 r. (data wpływu 13.10.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 17.11.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego wyraża stanowisko, że nieodpłatne przekazanie drogi i placu na rzecz Gminy J. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie materiałów i usług przeznaczonych do wykonania tych inwestycji. Podstawą opodatkowania w/w czynności jest koszt wytworzenia przedmiotowej drogi i placu. Tym samym zaprezentowane przez Wnioskodawcę w w/w piśmie stanowisko jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Z treści pism Pana XX z dnia 12.10.2005 r. I 17.11.2005 r. wynika, że podatnik jako prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo YYY nabył prawo wieczystego użytkowania działki gruntu, na którym dokonywać będzie inwestycji. Zgodnie z warunkami nabycia w/w prawa p. XX zobowiązany jest wykonać ulicę lokalną oraz plac publiczny na przyległym gruncie należącym do Gminy J. Do czasu wykonania drogi lokalnej p. XX zobowiązany jest do świadczenia służebności polegającej na prawie przechodu i przejazdu przez działkę, do której nabył prawo wieczystego użytkowania. W związku z faktem, że na działce, na której ustanowiona jest w/w służebność realizowana jest inwestycja (obiekt handlowo ? usługowy) niezbędne jest wykonanie i oddanie do użytku drogi lokalnej. Droga i plac po wybudowaniu będą przekazane nieodpłatnie na własność Gminy J. Podatnik stoi na stanowisku, że nieodpłatne przekazanie drogi i placu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną, a także, że będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, wykazanego w fakturach dokumentujących zakup materiałów i usług na potrzeby wykonania tej inwestycji. W związku z powyższym strona zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie określenia czy prezentowane przez nią stanowisko jest prawidłowe.

Na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w tym darowizny ? jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części (art. 7 ust. 2 pkt 2).

Zgodnie z art. 29 ust. 10 w/w ustawy w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Na podstawie art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 3 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy jednak wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług m.in. w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności dokonane w tym okresie.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu czynność polegająca na nieodpłatnym przekazaniu przez podatnika na rzecz Gminy wybudowanej drogi i placu stanowi dostawę towarów, za które zgodnie z przepisem art. 2 pkt 6 w/w ustawy uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Ponieważ podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie materiałów i usług przeznaczonych na wykonanie w/w inwestycji, zatem (zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 w/w ustawy) przedmiotowe przekazanie wybudowanej drogi i placu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i zgodnie z art. 106 ust. 7 w/w ustawy powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną. Podstawą opodatkowania w/w czynności ? stosownie do art. 29 ust. 10 w/w ustawy - jest koszt wytworzenia przedmiotowej drogi i placu.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia oraz w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żarach w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika