Czy wosk pszczeli wyłączony jest z produktów rolnych? Jaką stawkę podatku od towarów i usług stosować (...)

Czy wosk pszczeli wyłączony jest z produktów rolnych?
Jaką stawkę podatku od towarów i usług stosować przy skupie wosku pszczelego od rolników ryczałtowych?

W odpowiedzi na pismo z dnia 20.05.2004 r. w sprawie zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług przy dostawie wosku pszczelego o symbolu PKWiU 01.25.25-00.10, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

Porady prawne

W poz. 8 tego załącznika wymienia się towary o symbolu PKWiU ex 01.2 ? Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego ? z wyłączeniem między innymi spermacetu (PKWiU ex 01.25.25), który mieści się w grupowaniu: Woski owadzie i spermacet.

Określenie ?ex? wskazuje, że klasyfikacja dotyczy tylko danego towaru z danego grupowania, tzn. wyłączenie obejmuje spermacet pozostawiając opodatkowanie sprzedaży wosków owadzich (w tym wosku pszczelego) stawką podatku w wysokości 3%.

Analogiczne uregulowania występują w poz. 8 pkt 3 załącznika nr 2 ustawy obejmującego wykaz towarów i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług. A zatem, w przypadku nabycia wosku pszczelego od rolników ryczałtowych, należy stosować stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku w wysokości 5% kwoty należnej z tytułu dostawy tego wosku, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku ? zgodnie z art. 115 ust. 2 ww. ustawy.

Z uwagi na brak wskazań co do zasad dokumentowania czynności skupu produktów rolnych od osób fizycznych innych niż rolnicy ryczałtowi, czynności te mogą być dokumentowane rachunkami lub innymi dowodami księgowymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika