1) Czy realizacja zabudowy stałej pomieszczenia kuchennego w toku realizacji zadania inwestycyjnego (...)

1) Czy realizacja zabudowy stałej pomieszczenia kuchennego w toku realizacji zadania inwestycyjnego wchodzi w skład całej inwestycji polegającej na robotach budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym, które to roboty do dnia 31.12.2007 r. podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT,
2) Czy stawka VAT 7% jest stawką właściwą dla zbycia prawa do miejsca parkingowego znajdującego się w podziemiu budynku?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 4 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217 poz. 1590), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 maja 2007 r. (data wpływu 16 maja 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania prawa materialnego:
- podziela pogląd Wnioskodawcy w zakresie wysokości stawki podatku VAT w odniesieniu do lokalu mieszkalnego,
- nie podziela poglądu Wnioskodawcy w zakresie wysokości stawki podatku VAT w odniesieniu do miejsca parkingowego znajdującego się w podziemiu budynku mieszkalnego.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie robót budowlano- montażowych, usług developerskich oraz usług zarządzania nieruchomościami. Obecnie przystępuje do realizacji nowego zadania inwestycyjnego polegającego na wybudowaniu budynku mieszkalnego wielorodzinnego (KOB 112). Na realizację inwestycji zaciągnął kredyt inwestycyjny i celem zabezpieczenia spłaty kredytu, w tym samym banku prowadzony będzie rachunek powierniczy. Na rachunek powierniczy będą dokonywane wpłaty przez potencjalnych nabywców lokali mieszkalnych. Zakup lokali będzie finansowany w drodze udzielenia kredytu hipotecznego przez bank finansujący zadanie inwestycyjne. Celem uatrakcyjnienia oferty mieszkaniowej i poprawienia konkurencyjności na rynku, w cenie nowowybudowanego lokalu mieszkalnego Wnioskodawca planuje, w ramach zadania inwestycyjnego, za zgodą przyszłego nabywcy, dokonać zabudowy stałej pomieszczeń kuchennych. Z przyszłym nabywcą lokalu mieszkalnego będzie podpisywał umowę rezerwacyjną na wybudowanie określonego lokalu mieszkalnego, a po uzyskaniu pozwolenia na budowę, umowę przedwstępną sprzedaży lokalu mieszkalnego. Do powyższych umów przewiduje sporządzanie stosownych aneksów określających m.in. prawa nabywcy lokalu do wyboru odpowiedniego projektu zabudowy i odpowiednich materiałów (gatunku, kolorystyki), które zostaną wykorzystane na jego żądanie, do zabudowy pomieszczenia kuchennego. Wartość wykonanej zabudowy pomieszczenia kuchennego będzie stanowić integralny element ceny za dany lokal mieszkalny.

Z postanowień w/w umów wynika, że przyszłemu nabywcy lokalu mieszkalnego, w ramach udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu i w prawie własności części wspólnych nieruchomości, przysługiwać będzie wyłączne prawo do miejsca parkingowego znajdującego się w podziemiu budynku mieszkalnego w tzw. hali garażowej. Cena za dany lokal mieszkalny określona przez strony w/w umów obejmuje również prawo do miejsca parkingowego usytuowanego w podziemiu budynku w tzw. hali garażowej.

I. Wnioskodawca wyraził pogląd, iż realizacja zabudowy stałej pomieszczenia kuchennego w toku realizacji zadania inwestycyjnego, tj. przed wytworzeniem produktu ostatecznego, wchodzi w skład całej inwestycji polegającej na robotach budowlano - montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym, które to roboty do dnia 31 grudnia 2007 r. podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie podziela pogląd Wnioskodawcy w zakresie wysokości stawki podatku VAT w odniesieniu do lokalu mieszkalnego.

Stosownie do art. 146 ust.

1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wys. 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano ? montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem sprzedaży na rzecz indywidualnych odbiorców będą towary - lokale mieszkalne, będące częściami obiektów budownictwa mieszkaniowego, (KOB 112), w skład których m.in. wchodzić będą pomieszczenia kuchenne. W ramach zadania inwestycyjnego, za zgodą przyszłego nabywcy Wnioskodawca dokona wykona zabudowy stałej pomieszczeń kuchennych, a wartość wykonanej zabudowy pomieszczenia kuchennego będzie stanowić integralny element ceny za dany lokal.W tym przypadku stała zabudowa kuchni nie jest oddzielną dostawą towarów ani świadczeniem usług.

Dostawa lokali mieszkalnych, usytuowanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego, do 31 grudnia 2007 r. podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług ? na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2b ustawy o VAT.

II. Wnioskodawca wyraził pogląd, iż do zbycia prawa do miejsca parkingowego znajdującego się w podziemiu budynku w tzw. hali garażowej, zastosowanie będzie miała stawka właściwa dla lokalu mieszkalnego, tj. stawka 7%, gdyż w tym przypadku zastosowanie mają przepisy art. 1 ust. 1, art. 2 ust. 4 i art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie nie podziela poglądu Wnioskodawcy w tym zakresie.

Z uregulowania zawartego w art. 146 ust. 1 pkt 2b ustawy o VAT wynika, iż z opodatkowania preferencyjną 7% stawką podatku od towarów i usług wyłączona została dostawa lokali użytkowych.

Garaż lub jego część jest bezsprzecznie lokalem użytkowym.

Tym samym dostawa garażu lub ułamkowej części garażu - miejsca parkingowego, znajdujących się w obiektach budownictwa mieszkaniowego, podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług ? na podstawie art. 41 ust. 1 tej ustawy.

Powołane przez Wnioskodawcę przepisy ustawy o własności lokali nie dotyczą zagadnień związanych z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług dostaw lokali.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 w związku z art. 239 powołanej ustawy ? Ordynacja podatkowa zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje

1473/WVO/443/703/143/2006/EŻ, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

PP/443-45/06/V13, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

USIII/2-443/199/27/J/2007, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika