Czy podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów inwestycyjnych (...)

Czy podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów inwestycyjnych związanych z budową obiektu biurowo - magazynowego z przeznaczeniem na wynajem na cele niemieszkalne, a także prawo do zwrotu podatku od towarów i usług od ww. zakupów w trybie 21 ust. 2 i 2b ustawy o VAT ?

Odpowiadając na pismo w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady wyjaśnia: prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług zawarte zostało w art. 19 powołanej ustawy. Zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 ustawy o podatku VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Istotą odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług jest ich związek z obrotem opodatkowanym w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 1 ustawy.Wynika z tego, że podatnik nabywa prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie towarów i usług, jeżeli służyć będą one sprzedaży podlegającej opodatkowaniu na mocy art. 2 ustawy.

Porady prawne

Regulacje prawne w zakresie zwrotu różnicy podatku od towarów i usług określone zostały szczegółowo w art. 21 powołanej ustawy o VAT. W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 19 ust. 2 i 2a, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik, na mocy art. 21 ust. 1 powołanej ustawy, ma prawo, z zastrzeżeniem ust. 2 ? 9, do obniżenia o tę różnicę podatku należnego za następne okresy. W art. 21 ust. 2 ustawodawca nadał podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych w całości lub w części stawką niższą niż określona w art. 18 ust. 1, prawo do zwrotu z urzędu skarbowego różnicy podatku, o której mowa w ust. 1 z zastrzeżeniem ust. 2a i 4. Ograniczenie tego uprawnienia stanowi zapis ust. 4 tego artykułu wskazujący, iż w przypadku gdy kwota nadwyżki podatku naliczonego u podatnika dokonującego sprzedaży towarów opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka określona w art. 18 ust. 1 przekracza kwotę wynoszącą 22% całości obrotu opodatkowanego stawkami niższymi, zwrotowi na rachunek bankowy podlega nadwyżka do wysokości tej kwoty. Pozostała część nadwyżki podlega rozliczeniu w trybie określonym w ust. 1. Ustawodawca wprowadził dodatkowe ograniczenie dokonywanych przez urzędy skarbowe zwrotów tzw. bezpośrednich. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 2a kwota zwrotu różnicy podatku, o której mowa w ust. 2, nie może być wyższa od kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur, z których należności zostały w całości uregulowane oraz dokumentów celnych, jeżeli podatek z nich wynikający został zapłacony. Natomiast w myśl art. 21 ust. 2b przepisów ust. 2a nie stosuje się, jeżeli wysokość zwrotu różnicy podatku jest uzasadniona nabyciem towarów i usług, o których mowa w ust. 3. Zgodnie bowiem z tym przepisem podatnikom dokonującym sprzedaży towarów opodatkowanych wyłącznie stawką, o której mowa w art. 18 ust. 1, u których podatek naliczony jest wyższy od podatku należnego, przysługuje zwrot różnicy podatku z urzędu skarbowego w kwocie nie wyższej od kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Wobec powyższego w oparciu o treść powołanych powyżej przepisów podatkowych regulujących zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług, uwzględniając opinię tut. organu podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznać należy, iż podatnik uprawniony jest do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakupy związane z budową budynku biurowo ? magazynowego oraz do zwrotu różnicy podatku na zasadach określonych w art. 21 ust. 2 i 2b powołanej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika