Czy spłata skupionych wcześniej wierzytelności podlega opodatkowaniu, gdzie podstawę opodatkowania (...)

Czy spłata skupionych wcześniej wierzytelności podlega opodatkowaniu, gdzie podstawę opodatkowania stanowi otrzymana nadwyżka ponad kwotę zapłaconą za tę wierzytelność sprzedającemu, czy należy wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć podatek VAT ze stawką 22 %, traktując tę czynność jako wykonanie usługi windykacji należności na własną rzecz.

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 10.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.07.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 25.07.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług spłaty wcześniej zakupionych wierzytelności, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że:

Porady prawne

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego

stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik, nieprowadzący profesjonalnej działalności w zakresie obrotu wierzytelnościami, nabył na podstawie umów sprzedaży wierzytelności Spółki znajdującej się w postępowaniu układowym. Nabycie wierzytelności zostało dokonane zarówno od osób trzecich jak i od osób, u których wierzytelność ta powstała (wierzytelność własna). W wyniku zawarcia układu ratalnego Spółka będzie regulować spłatę wierzytelności zgodnie z harmonogramem.

Na skutek spłaty kolejnych rat układu powstanie przychód stanowiący różnicę między wartością całego nabytego prawa do wierzytelności ( kwota nominalna oraz zaległe odsetki), a wartością wypłaconą za nią sprzedającemu. Zapłacone raty nie są prowizją, która wynikałaby z umowy sprzedaży. W przypadku profesjonalnej działalności w/wym. obrót stanowiłby usługę windykacji mieszczącą się w grupowaniu PKWiU 65.23 ?Usługi pośrednictwa finansowego

pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane?, czyli m.in. ?usługi w zakresie obrotu papierami wartościowymi na własny rachunek np. zakup wierzytelności na rachunek własny i następnie jej odsprzedaż lub windykacja od dłużnika?.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy spłata skupionych wcześniej wierzytelności podlega opodatkowaniu, gdzie podstawę opodatkowania stanowi otrzymana nadwyżka ponad kwotę zapłaconą za tę wierzytelność sprzedającemu, czy należy wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć podatek VAT ze stawką 22 %, traktując tę czynność jako wykonanie usługi windykacji należności na własną rzecz.

Zdaniem Podatnika, spłata wcześniej zakupionych wierzytelności nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem nie dochodzi do wykonania usługi w ramach prowadzonej działalności.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik, nieprowadzący profesjonalnej działalności w zakresie obrotu wierzytelnościami, nabył na podstawie umów sprzedaży wierzytelności Spółki znajdującej się w postępowaniu układowym. Nabycie wierzytelności zostało dokonane zarówno od osób trzecich jak i od osób, u których wierzytelność ta powstała (wierzytelność własna).

Ustawa o VAT, w art. 5 ust. 1 pkt 1 określa, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast przez świadczenie usług, stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że w wyniku zawarcia układu Spółka, której wierzytelności nabył Podatnik, dokona ich spłaty zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Spłata wierzytelności nie stanowi dostawy towaru, bowiem otrzymane pieniądze nie są towarem w rozumieniu powołanego wyżej art. 2 pkt 6 cyt. ustawy o VAT.

Otrzymana spłata nie stanowi także świadczenia pieniężnego w zamian za wykonanie określonego świadczenia, lecz stanowi jedynie wygaśnięcie roszczenia ? rozliczenie dokonane pomiędzy dwoma podmiotami. Stąd należy uznać, że nie następuje w tej sytuacji - dokonania spłaty wierzytelności - świadczenie usług, objęte podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Podatnika jest zatem prawidłowe w zakresie objętym wnioskiem.

Jednocześnie, mając na uwadze treść art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, należy stwierdzić, iż brak jest podstaw do wystawienia faktury wewnętrznej z uwagi na fakt, że przedmiotowa spłata wierzytelności nie stanowi żadnej z wymienionych w tym przepisie czynności.

Ponadto, tut. Organ nadmienia, iż sprzedaż wierzytelności (cudzej, czy własnej) nie może stanowić dostawy towaru, bowiem wierzytelność będąca prawem majątkowym w rozumieniu przepisów prawa cywilnego - nie odpowiada pojęciu ?towaru? zdefiniowanym w przywołanym wyżej art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Może natomiast stanowić odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT obrót wierzytelnościami, w przypadku, gdy podatnik nabywa wierzytelności od innych podmiotów gospodarczych w celu dalszej odprzedaży lub windykacji.

Wówczas to bowiem podatnik wykonuje czynności, które mieszczą się w zakresie pojęciowym usług pośrednictwa finansowego, tj. podatnik świadczy usługi o charakterze finansowym. Zatem podatnik nabywając wierzytelności od innych podmiotów celem ich windykacji lub dalszej odprzedaży świadczy usługi pośrednictwa finansowego, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Natomiast podmioty dokonujące sprzedaży wierzytelności własnych, tj. wierzytelności powstałych w toku działalności gospodarczej prowadzonej przez te podmioty ? nie świadczą usług pośrednictwa finansowego. Sprzedaż wierzytelności własnych nie stanowi, więc odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu cyt. ustawy o VAT.

Skoro, zatem sprzedaż wierzytelności własnych nie stanowi dostawy towaru ani odpłatnego świadczenia usług, to ich sprzedaż podlega wyłączeniu spod działania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Przy czym bez znaczenia jest fakt, czy podmiot dokonujący sprzedaży ma w zakresie działalności wpisany obrót wierzytelnościami.

Dodatkowo, w miejscu tym tut. Organ zaznacza, iż bez znaczenia dla celów podatku od towarów i usług pozostaje fakt, iż Podatnik nie prowadzi profesjonalnej działalności w zakresie obrotu wierzytelnościami, bowiem stan faktyczny przedstawiony we wniosku wskazuje na częstotliwy charakter czynności ? Podatnik dokonał zakupu wielu wierzytelności. W takim przypadku za zasadne należałoby uznać, iż dokonana przez Podatnika klasyfikacja (w zakresie PKWiU) może znaleźć w przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika