Czy podatek naliczony związany z wydatkami ponoszonymi w związku z budową przekazanej drogi na rzecz (...)

Czy podatek naliczony związany z wydatkami ponoszonymi w związku z budową przekazanej drogi na rzecz powiatu oraz w związku z remontem/modernizacją szkolnych obiektów sportowych stanowi dla Spółki podatek naliczony obniżający podatek należny?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25.07.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.07.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych w związku z budową drogi przekazanej następnie nieodpłatnie na rzecz powiatu oraz w związku z remontem (modernizacją) obiektów sportowych na rzecz miasta, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

Porady prawne

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług deweloperskich na rynku nieruchomości handlowych, usługowych i biurowych. Spółka specjalizuje się w przygotowywaniu oraz realizacji projektów budowy centrów handlowych oraz obiektów biurowych, jak również w zakresie eksploatacji tych obiektów (wynajem powierzchni na rzecz podmiotów trzecich).

W celu zwiększenia swojego udziału w rynku Spółka dokonała inwestycji w postaci budowy centrum handlowego. W fazie realizacji budowy centrum handlowego Spółka poniosła wydatki związane z budową, modernizacją lub przebudową infrastruktury drogowej (budowa/przebudowa drogi, skrzyżowania, budowa bezkolizyjnych zjazdów) mające na celu zapewnienie połączenia centrum handlowego z istniejącym już układem komunikacyjnym.

Przedmiotowe inwestycje drogowe realizowane są zgodnie z zawartą z powiatem umową, na mocy której Spółka zobowiązała się do zrealizowania na własny koszt inwestycji w postaci infrastruktury drogowej umożliwiającej dojazd do centrum handlowego. W związku z faktem, iż część przedmiotowych prac musiała zostać wykonana na gruncie nie należącym do Spółki, Podatnik zawarł z właścicielem gruntu umowę najmu.

Właściciel gruntu, jako zarządca nieruchomości, zobowiązał się do wynajęcia działki, a Spółka jako najemca zobowiązała się do zapłaty określonego w umowie czynszu miesięcznego oraz do wybudowania na terenie wynajmowanej działki drogi dojazdowej do centrum handlowego.

Ponadto Spółka zobowiązała się (zarówno w odniesieniu do prac na gruncie należącym do Spółki, jak i na gruncie wynajmowanym), że po zakończeniu prac budowlanych przekaże nieodpłatnie nowe części infrastruktury na rzecz powiatu, uwalniając się tym samym od konieczności ponoszenia wydatków na konserwację i remonty przekazanej infrastruktury. Przekazanie to ma miejsce po 1 czerwca 2005r. Jednocześnie, w związku z przeniesieniem własności infrastruktury na rzecz powiatu Spółka uzyskała możliwość wybudowania pylonu reklamowego na jednym z rond dojazdowych do budowanego centrum handlowego.

Dodatkowo w trakcie negocjacji dotyczących realizacji przez Spółkę inwestycji, Podatnik zobowiązał się również do wykonania remontu/modernizacji szkolnych obiektów sportowych (boisk szkolnych) znajdujących się przy określonych szkołach podstawowych i gimnazjach na obszarze miasta.

Spółka dokonywała inwestycji w postaci remontu/modernizacji szkolnych obiektów sportowych na podstawie tytułu prawnego uzyskanego od właściciela gruntu. Zakończenie omawianych remontów/modernizacji miało miejsce po 1 czerwca 2005r.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy podatek naliczony związany z wydatkami ponoszonymi w związku z budową przekazanej drogi na rzecz powiatu oraz w związku z remontem/modernizacją szkolnych obiektów sportowych stanowi dla Spółki podatek naliczony obniżający podatek należny.

Zdaniem Podatnika, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z towarami i usługami przekazywanymi na rzecz powiatu/miasta w związku z realizowaną inwestycją budowlaną.

W opinii Podatnika, w opisanym stanie faktycznym ponoszone przez Spółkę wydatki dokonywane są de facto w związku z realizacją inwestycji budowlanej w postaci centrum handlowego. Bez poniesienia tychże wydatków realizacja inwestycji, a następnie eksploatacja centrum handlowego byłaby niemożliwa. Ponieważ wybudowane centrum handlowe wykorzystywane jest przez Spółkę w celu prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu VAT, w opinii Spółki uznać w konsekwencji należy, iż zakupione towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jednocześnie Podatnik zwraca uwagę, iż przepisy nie wymagają, aby związek ponoszonych wydatków z czynnościami, które podlegają opodatkowaniu VAT, był bezpośredni. Istnieje bowiem szereg rodzajów wydatków, których poniesienie wpływa na czynności opodatkowane jedynie pośrednio, a bez których wykonywanie czynności opodatkowanych byłoby niemożliwe.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik w celu zwiększenia swojego udziału w rynku, dokonał inwestycji w postaci budowy centrum handlowego, ponosząc jednocześnie wydatki związane z budową, modernizacją lub przebudową infrastruktury drogowej, zapewniającej połączenie centrum handlowego z istniejącym już układem komunikacyjnym. Następnie Podatnik przekazał nieodpłatnie przedmiotową infrastrukturę drogową (względnie nakłady na nią poniesione) na rzecz powiatu. Dodatkowo, w związku z budową centrum handlowego, Spółka wykonała na rzecz miasta inwestycję w postaci remontu/modernizacji szkolnych obiektów sportowych, znajdujących się przy określonych szkołach podstawowych i gimnazjach.

W ustawie o VAT, zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego określone zostały w Dziale IX w art. 86-95. Z ogólnej zasady zawartej w tych przepisach (art. 86 ust. 1) wynika, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest zatem istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi.

W art. 86 ust. 1 ustawy o VAT określając tę zasadę wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi.

Ze złożonego przez podatnika wniosku wynika, iż obydwie wykonane inwestycje (budowa drogi i remont/modernizacja obiektów szkolnych) związane są z realizacją budowy centrum handlowego, które będzie wykorzystywane przez Spółkę w celu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT. Realizacja budowy centrum, jak wskazuje podatnik, bez poniesienia tych wydatków (bez zobowiązania się do wybudowania i przeniesienia na rzecz powiatu własności drogi oraz modernizacji na rzecz miasta obiektów sportowych) nie byłaby możliwa.

Ponoszone przez podatnika koszty nabyć towarów i usług niezbędnych do realizacji inwestycji która wykorzystywana będzie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług należy tym samym uznać za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W związku z powyższym stwierdzić należy, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług. Należy jednocześnie wskazać, iż przysługujące Spółce prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego występuje o ile w sprawie nie mają zastosowania przewidziane przepisami ustawy o podatku od towarów i usług wyłączenia w tym wyłączenie o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt. 2 cyt. ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika