Czy postępowanie, opisane w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie wystawienia faktury wewnętrznej, (...)

Czy postępowanie, opisane w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie wystawienia faktury wewnętrznej, jest prawidłowe?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 24.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.07.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej dokumentującej przekazanie alkoholu kontrahentom, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

Porady prawne

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik zakupił niewielką ilość alkoholu w celu przekazania kontrahentom. Podatnik dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze otrzymanej z tytułu nabycia alkoholu i wystawił fakturę wewnętrzną.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy postępowanie, opisane w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie wystawienia faktury wewnętrznej, jest prawidłowe.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zakupił niewielką ilość alkoholu w celu przekazania kontrahentom.

W myśl art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

? jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z postanowień wydanych przez tut. Organ nr DP/423-0121/06/AK z dnia 25.10.2006 r. oraz nr VI/443-254/06/JD z dnia 27.10.2006 r. wynikają dwie istotne cechy przedmiotowego przekazania alkoholu:

? czynność ta nie ma związku z prowadzonym przedsiębiorstwem (osiągnięciem przychodów),

? Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze otrzymanej z tytułu nabycia alkoholu.

Zatem, ze względu na fakt, iż przekazanie alkoholu kontrahentom stanowi czynność wymienioną w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, Podatnik obowiązany jest wystawić fakturę wewnętrzną stwierdzającą dokonanie tej czynności.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika